iftar

İftar

İftar

Biz iftarlarımızı çocuklarımızla huzur ve mutlulukla geçirirken, kuru ekmek ve çay ile iftarlarını yapan Müslüman kardeşlerimiz var. Başka seçenekleri olmadığı için sabrediyorlar. Onlara iftar verin ve oruçlarının sevabını da mükâfatları kadar alın. Onları duaları size ulaşacaktır.

İftar Bağışı – Ramazan 2023

Ramazan ayında fakir ve muhtaç kardeşlerimize ulaşacak olan hazır iftar dağıtım projesi için bağış yapın. Bağışınızı Hayat Yolu üzerinden yapın çünkü biz onlara ulaşabilir ve bağışınızı sorumluluk, profesyonellik ve merhametle iletebiliriz. Ramazan’ı hak edenlere daha güzel kılmak için hizmetlerimizi sunarken İslam’ın hoşgörülü değerlerine ve insani standartlara bağlıyız.

₺600 ...₺10.000 toplandı

Türkiye’ye Acil Yardım

Türkiye’ye Acil Yardım

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve bölgedeki birçok şehrimizde etkisini gösteren 7.4 büyüklüğündeki depremde yüzlerce bina yıkıldı ve binlerce yapı hasar aldı. Birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Enkaz altında ise yaşam mücadelesi veren binlerce vatandaşımız var. Depremin etkisinin şiddeti kışın zorlu koşullarıyla birlikte daha da artmış durumda. Deprem bölgesinde ölüm kalım savaşı veren afetzede vatandaşlarımıza destek olmak için bağışta bulunabilirsiniz.

Deprem Acil Müdahale İhtiyaç Listesi
– Hazır Gıda
– Battaniye
– Ekmek
– Su
– Çadır
– Kışlık kıyafet (polar, mont, atkı, bere, eldiven)

₺0 ...₺1 milyon toplandı

Türkiye ve Suriye Deprem Acil Yardım

Kahramanmaraş‘ta meydana gelen, bölgedeki birçok şehrimizi ve Suriye’nin kuzeyindeki şehirleri etkisi altına alan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde yüzlerce bina yıkıldı ve binlerce yapı hasar aldı. Birçok insanımız hayatını kaybetti. Enkaz altında ise yaşam mücadelesi veren binlerce insanımız var. Depremin etkisinin şiddeti kışın zorlu koşullarıyla birlikte daha da artmış durumda. Deprem bölgesinde ölüm kalım savaşı veren afetzedelere destek olmak için bağışta bulunabilirsiniz.

Deprem Acil Müdahale İhtiyaç Listesi
– Hazır Gıda
– Battaniye
– Ekmek
– Su
– Çadır
– Kışlık kıyafet (polar, mont, atkı, bere, eldiven)

₺0 ...₺1 milyon toplandı

İyiliğin Kardeşini Isıtsın

Hayat Yolu olarak, soğukların gelmesiyle zorlu günlere karşı çaresiz ve savunmasız olan kardeşlerimizi bu yıl da yalnız bırakmıyoruz. Yardımseverlerimizin desteğiyle başta  Filistin, Suriye, Lübnan, Yemen, Ürdün ve Türkiye olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyoruz. Siz de “İyiliğin Kardeşini Isıtsın” kapsamında sekizincisini düzenlediğimiz kış yardımı kampanyamıza bağış yapabilir, kışların soğuğunu iyiliğiniz ile ısıtabilirsiniz.

Bu yıl kışın gelmesiyle birlikte mülteci kamplarındaki binlerce insan on yıldan fazla bir süredir savaş, çatışma ve yerinden edilmenin acısını daha fazla hissediyor olacak. Yemen, Suriye, Filistin ve diğer ülkelerdeki mülteciler, kendilerini ezen ve tüm enerjilerini kaybetmelerine neden olan bu zor koşullar ile mücadele ettikten sonra ana vatanlarını terk etmek zorunda kalıyor ve zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Son on yıldır, yalnızca kuzey Suriye’de şiddetli soğuk veya kış şartları nedeniyle 130’dan fazla insan hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz kış aylarında meydana gelen sağanak yağışların etkisiyle pek çok mültecinin çadırı yağmur suları altında kaldı ve birçoğu eşyalarını kaybetti.

İnsani yardım kurumu olarak geçtiğimiz yıllarda mültecilere ve mağdur insanlara daha iyi yaşam koşulları sunabilmek için her türlü çabayı gösterdik. Geçtiğimiz altı kış boyunca “Sıcak Kış Projesi” ile çeşitli yerlerde milyonlarca mülteciye kış aylarının zorlu şartlarından korunabilmeleri için ısıtma malzemeleri sağladık ve onların hayatlarını kurtarmayı başardık.

 İyiliğin Kardeşini Isıtsın Projesi kapsamında neler yapıyoruz?  

 • Çadırların onarılması, güçlendirilmesi ve astarlanması
 • Yakıt ve yakacak odun temini
 • İnsanlara battaniye, kışlık giysiler ve ayakkabılar sağlanması
 • Su ve temel gıda maddelerinin güvenliğinin sağlanması

Ayrıca çadırlarda yaşayan 1.200’e yakın aile için yeni ve dayanıklı evler inşa edilerek yaşam alanları daha iyi hale getirildi. Böylelikle onların hayatları üzerinde tehdit oluşturacak koşullar ortadan kaldırıldı.

Hayat Yolu İyiliğin Kardeşini Isıtsın Projesi 2022

Her yıl olduğu gibi yerinden edilmiş kadın, çocuk, erkek ve yaşlıların hayatlarını korumak ve yaşam koşullarına katkıda bulunmak hevesiyle kışa hazırlık projemiz olan ” 8. Sıcak Kış Projesi “ni bir önceki seneden daha zorlu hale gelen doğa şartlarını göz önünde bulundurarak yeniden başlatıyoruz.

Sizi umut olmaya davet ediyoruz

Birlik ve beraberliğin değerini biliyor ve bağışlarınızla milyonlarca insanın hayatına dokunmaya devam ediyoruz. Müminler olarak zorda kalmış mazlumlar ve mağdurlar için vermiş olduğunuz destekleri onlara iletiyor ve onlar için yapmış olduğunuz duaları yüreğimizde hissediyoruz. Onların memnuniyetini sizlerle paylaşarak arada bir köprü oluşturuyoruz.

Kış geliyor ve sıcacık bir kış geçirmeyi herkes hak ediyor. Sizleri tekrar empati yapmaya, kardeşlerimizin yanında olmaya davet ediyoruz.

Uzatacağınız bir el onların korku ve endişelerini bir nebze olsun azaltacak ve yüzlerindeki gülümsemeye vesile olacak.

Hemen şimdi bağış yapabilir, bir ihtiyaç sahibine umut olabilirsiniz.

₺28.510 ...₺1 milyon toplandı

PAKİSTAN’A ACİL YARDIM

PAKİSTAN’A ACİL YARDIM

Pakistan’da son yılların en ağır sel felaketi yaşanıyor. Muson yağmurları sebebiyle Pakistan’ın birçok bölgesi sular altında kaldı. Sindh, KPK ve Belucistan eyaletlerindeki şiddetli yağışlar sebebiyle oluşan ani sel, felaketlere yol açtı.

Şu ana kadar 1000’den fazla insan yaşanan sel felaketi nedeniyle hayatını kaybetti ve 20 milyondan fazla insan sel felaketi sebebiyle evsiz kaldı. 33 milyon insan ise selden etkilendi. Çok sayıda ev ve dükkan yıkıldı veya kullanılamaz hale geldi. İnsanlar evlerini terk etmek durumunda kaldılar. Yiyecek ve güvenli içme suyuna ulaşamakta yaşanan zorluklar sebebiyle özellikle çocuklarda su kaynaklı çeşitli hastalıklar görülmeye başlandı. Ayrıca hayvanlar ve mahsuller de yaşanan felakette ciddi ölçüde zarar gördüler.

Pakistan halkının içinde bulunduğu bu zor durumda, maddi ve manevi desteğimiz ile Pakistan halkının yanında olmalıyız. Siz de bağışta bulunarak Pakistan halkına destek olabilirsiniz.

₺10 ...₺1 milyon toplandı

Eğitim Desteği

Daha İyi Bir Gelecek İçin

Eğitim her çocuğun temel haklarından biridir.

Bizler Hayat Yolu Derneği olarak, özellikle toplumların sağlık ve ekonomik koşullarını iyileştirme, güçlü, üretken ve sürdürülebilir toplumlara yönelik enerjileri ve kapasiteleri teşvik etme becerisinin, yaşamın tüm yönlerini etkileyen eğitimin önemini ve gücünü vurguluyoruz.

Eğitim, uluslararası sözleşmelerde ve antlaşmalarda yer alan temel bir haktır, ulusların ilerlemesini, kalkınma ve sürdürülebilirliğin sağlanmasını için yegane yol budur. Hayat Yolu, eğitimle ilgili kalkınma planlarının sürdürülebilirliği konusundaki emin duruşunu korumaktadır.

Bu taahhüdün bir parçası olarak, ihtiyaç sahibi toplumlarda kaliteli eğitime daha fazla erişim sağlamak için bazı faaliyetler gerçekleştirdik:

 • Suriye’de savaştan dolayı ağır hasar almış bir okulu yeniden inşa edip eğitime hazır hale getirdik, yeni haliyle okul öğrencileriyle eğitime devam etmeye hazır niteliktedir.
 • Su kaynaklarının %97’sinin kullanılamaz nitelikte olduğu Gazze Şeridi’nde çeşitli su kuyuları açarak temiz su ihtiyacına cevap verdik. Raporlara göre bu gelişmeler okullardaki devamsızlık oranlarının düşmesine ve öğrencilerin sağlık seviyelerinde gözle görülür iyileşmelere neden oldu.
 • Hayat Yolu Derneği, eğitimlerine devam edebilmeleri ve temel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri adına Gazze Şeridindeki yetimlere yardım etti, ve etmeye devam ediyor.
 • Hayat Yolu Derneği, her eğitim-öğretim yılının başında, yoksul ve yetim çocukların okul kıyafeti ve kırtasiye malzemeleri dahil tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

“Okulumuz yok edildi ve eğitim alacağımız bir yer yoktu. Mahallenin tüm çocukları sokakta kaldı. Sonra bir öğretmenimiz bizi bir araya getirdi ve bize ders anlattı. Ama yerde oturuyorduk ve okul ihtiyaçlarımızın hiçbirini karşılayamıyorduk. Şimdi yeniden okulumuz oldu ve biz çok mutluyuz. Elbette öğrenmeyi seviyoruz ve eğitimsiz kalmak istemiyoruz. İyi bir geleceğimiz olsun istiyoruz”

Safi, Hayat Yolu Derneği’nin yeniden inşa ettiği okulda, sekizinci sınıfta okuyor.

2022-2023 Okul Sezonuna Dönüş

Suriye'nin kuzeyinde 20 binden fazla, Gazze Şeridi'nde ve Yemen’de ise iki yüz binden fazla okul çağına ulaşmış ve eğitim imkânından yoksun çocuk var.

Bu çocukların yemek ve barınma gibi temel ihtiyaçları bile karşılanamazken okul ihtiyaçlarının karşılanması mümkün görünmemekte.

Okul ihtiyaçlarının karşılanması için gereken destek sağlanmazsa ağır şartlar altında eğitimlerine devam edecekler.

Hayat Yolu Derneği olarak, dezavantajlı çocuklarımız için düzenli olarak devam ettiğimiz eğitim projelerimize bu yıl da devam etmekteyiz. Siz de projemize katkıda bulunarak okul çağındaki çocukların yüzünde bir tebessüme vesile olabilirsiniz.

Ali, yedinci sınıfta okuyor ve Gazze Şehrindeki yoksul mahallelerden birinde yaşıyor. Annesi şöyle diyor:

“Yeni öğretim yılı yaklaştığında, gözüme uyku girmez oldu. Çocuklarım almamın mümkün olmadığı okul ihtiyaçlarını almamı isterse diye çok endişeleniyordum çünkü 7 çocuğum var ve 5’i okula gidiyor. Elhamdulillah, artık her okul döneminde, hayırseverlerin desteğiyle çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum. Elhamdulillah, Hayat Yolu Derneği üç yıldır çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılıyor. Onlar olmasaydı ne yapardık?”

Projemize katkıda bulunun, umudu birlikte paylaşalım.

₺167 ...₺1 milyon toplandı
akika-şükür kurbanı

Şükür Kurbanı Bağışı

Şükür Kurbanı Bağışı, Şükür Kurbanı Nedir?

Kurban, geçmişe bakıldığında İslam öncesi din ve kültürlerde de var olan bir ibadet biçimidir. İslam Dini’nin de önemli bir bölümünü oluşturan kurban, toplumlar için dayanışma, yardımlaşma, kardeşlik ve birlik olma gibi erdemleri korumayı ve bu erdemleri insanlar arasında yaygınlaştırmayı sağlayan bir araçtır.

Allah-u Teala Kur’an-I Kerim’de birçok ayette şükrün öneminden bahsetmiştir. “Öyleyse, Allah’ın size rızık olarak verdiği helâl ve temiz nimetlerden yiyin. Eğer yalnız Allah’a kulluk yapıyorsanız O’nun nimetlerine şükredin.” (Nahl, 114). Şükretmenin yollarından bir tanesi de ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunarak Allah’ın verdiği rızkı mümin kardeşlerimizle paylaşmak ve bu vesileyle yüzlerde tebessüm oluşturmaktır. Hayat Yolu Derneği ihtiyaç sahibi kimselere bağışta bulunarak eda edeceğiniz şükür kurbanı bağışınızı sağlıklı ve islami kesim kurallarına uygun bir biçimde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Şükür Kurbanı Nedir?

Şükür kurbanı, bir kişinin olmasını istediği şeyin gerçekleşmesi, duasının kabul olması gibi durumlarda kestiği kurbandır. Ancak şükür kurbanında eğer adak adanmamışsa kurban kesme zorunluluğu yoktur. Kurban kesmenin zorunlu olması için kişinin adak adamış, kurban kesmeye niyet etmiş olması gereklidir. Şükür kurbanı Allah’ın verdiği rızıklara şükretmek amacıyla da kesilebilir.

Aynı zamanda kıran haccı ve temettü haccını eda eden kişilerin kestikleri kurbana da şükür kurbanı denmektedir. Kıran ve teettü haclarını eda eden kişilerin kestikleri kurbanın da aynı isimle zikredilme sebebi, aynı yıl içinde umre ve haccın yapılmış olmasıdır.

Şükür Kurbanı Vacip Midir?

Şükür kurbanı kesilmesi zannedilenin aksine vacip değildir. Bir kişi dilediği zaman şükür kurbanı kesebilir. Şükür kurbanını kesmek için niyet etmesi yeterlidir.

Şükür Kurbanı Yenir Mi? Şükür Kurbanı Kimler Yiyebilir?

Şükür kurbanını kimler yiyebilir sorusu mühim bir sorudur. Çünkü adak kurbanı şartlarıyla karıştırılması muhtemel bir konudur. Şükür kurbanı kişinin tercihine bağlı olarak kendisi ve ailesi tarafından tüketilebilir. Kişinin ailesiyle şükür kurbanı etini tüketmesi adak kurbanında olduğu gibi sakınca oluşturmaz.

Fakat kişinin şükür kurbanını ihtiyaç sahiplerine dağıtması elbette ki şükrünü artıracaktır ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi mutlu edecektir. Bu sebeple şükür kurbanınızı bağışlayarak şükrünüzü kardeşlerimizle paylaşabilirsiniz.

Şükür Kurbanı Nasıl Kesilir?

Şükür kurbanın kesimi diğer kurban kesimlerinden farklı değildir. Kurbanın kesimini kişinin kendisi gerçekleştirebilir ya da vekil tayin edebilir. Kurbanlık hayvanın sağlıklı olması ve kesimin İslami usüllere uygun şekilde gerçekleştirilmesi gereklidir. Dolayısıyla Kurban Bayramı, adak kurban veya akika kurbanı kesimleriyle aynı usülde kesilmesi yeterlidir. Hayat Yolu Derneği olarak şükür kurbanlarınızın kesim ve dağıtım sürecini titizlikle takip etmekteyiz. Bağışlanacak hayvanın sağlıklı olduğu tespit edildikten sonra İslami usüllere uygun biçimde hijyen kurallarına riayet edilerek kesimi gerçekleştirmekteyiz.

Şükür Kurbanı Kesilirken Okunacak Dua

Şükür kurbanı kesimi de diğer ibadetlerde olduğu gibi niyet edilerek gerçekleştirilir. Samimi bir niyetle edilen dua, Allah’a olan şükrümüzün güzel bir ifadesidir. Örneğin,

“Verdiğin rızıklara, kabul ettiğin dualarıma şükretmek için kurban kesmeye niyet ettim. Bu kurban ile şükrümü bildiriyorum, kabul eyle Allah’ım.”

Duanın ardından kurbanı kesecek kişi üç defa tekbir getirerek kurbanı keser. Eğer biliyorsa En’am Suresi’nin 79. Ayetini de okuyabilir.

Şükür Kurbanı Namazı

Şükür kurbanı kesen veya bağışta bulunan kimselerin şükür namazı kılması büyük sevaptır. Şükür namazını Kurban kesildikten sonra kılmak gerekmektedir. Şükür namazı iki rekattan oluşur ve nafile namazdır. Herhangi bir zamanda Allah’a şükretmek niyetiyle de kılınabilmektedir. Örneğin bir sağlık sorununu atlatınca, güzel bir haber alınca…

Şükür namazını kılacak kişinin öncelikle şükür namazı için niyet etmesi gerekmektedir. 1. Rekatta Kevser Suresi ve 2. Rekatta İhlas Suresi okunur. Selam verip şükür namazı tamamlandığında ise aşağıda verilen şükür kurbanı duası okunmalıdır:

“Allahümme hazel-kebşü, (ev haze’lbakaru,ev hazel-ma’zü)minke ve leke ve ileyke. Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu’dikeve keremike ya ekramel-ekramin.”

Şükür Kurbanı Bağışı

Şükür kurbanı bağışında bulunmak, Allah’a olan şükrümüzü ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak demektir. Bu nedenle şükür kurbanı, kurbanı kesen ve ailesi tarafından tüketilebiliyor olsa da kurbanı, ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak çok daha iyidir. Şükür kurbanını bağışlamanın iki yolu vardır. İlki, kurbanı kişinin kendisinin kesmesi ve çevresindeki ihtiyaç sahipleriyle paylaşmasıdır. Ikincisi ise şükür kurbanı için derneklere bağışta bulunarak kurban etlerinin dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına vesile olmaktır. Hayat Yolu Derneğiü, kurulduğu günden bugüne dek derneğe yapılan tüm bağışları büyük bir hassasiyet ve titizlikle ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Eğer kurban bağışında bulunmak isterseniz, derneğimize başvurarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle şükrünüzü paylaşabilirsiniz.

Şükür Kurbanı Ve Adak Kurbanı Arasındaki Fark Nedir?

Şükür kurbanı ve adak kurbanı sıklıkla karıştırılmaktadır. Şükür kurbanında kişi şükretmek amacıyla niyet etmektedir ve kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca kurban kesmesi bir sebebe de bağlı olmak zorunda değildir. Adak kurbanında ise kişi kurbanı bir dileğinin yerine gelmesi için adamıştır ve dileği, duası kabul edildikten sonra kurban kesmesi şarttır. Şükür kurbanında kurban sahibi ve ailesi kurban etinden tüketebilmektedir. Adak kurbanında ise kurban sahibi ve ailesinin kurban etini tüketmesi yasaktır.

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şükür kurbanının kesilmesi için belirli bir zaman yoktur. Şükrünü Allah’a iletmek isteyen her kişi niyet ettikten sonra kurban kesebilir veya bağışta bulunabilir. Eğer Hayat Yolu Derneği’ne bağışta bulunmak isterseniz yılın herhangi bir zamanında bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hayat Yolu Derneği, 2022 yılında şükür kurbanı fiyatlarını küçükbaş hayvanlar için 1450 TL, büyükbaş hayvanlar için ise 8000 TL olarak belirlemiştir. Bağışladığınız kurbanlar, Afrika’daki birçok ülkede yaşayan ihtiyaç sahiplerinin sofrasına derneğimiz aracılığıyla ulaştırılacaktır.

₺10 ...₺1 milyon toplandı

Bir Adet Kur’an Bağışla

Ramazan Ayında Kur’an Bağışı

Bağışınız, Kuran’ı okumaya özlem duyan Afrika’daki Müslümanlara ulaşacak. #Ramazanda_hediyen_Kur’an_Olsun hashtag’i ile 80₺ bağış yapın, diğer hayırseverler ile birlikte Ramazan Ayında dağıtılacak olan 10.000 adet Kur’an hedefimize ulaşmamıza yardımcı olun.

 • Afrika’daki Müslüman azınlıkların aralarında yaygın baskıdan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz?
 • Bu azınlıkların İslam’la savaşan toplulukların yapmış olduğu kötü niyetli faaliyetlere maruz kaldığını biliyor muydunuz?
 • Bazı Afrika ülkelerindeki Müslüman azınlıkların ekonomik zorluklardan dolayı yoksulluğa karşı savunmasız olduklarını biliyor muydunuz?
 • Afrika ülkelerindeki kötü yaşam koşullarının eğitim ve din dahil yaşamın tüm yönlerini etkilediğini biliyor muydunuz?
 • Camilerin ve ibadet yerlerinin Peygamber efendimizin Sünnetini öğrenmek için kitaplardan ve Kur’an-ı Kerim’den yoksun olduğunu biliyor muydunuz?
 • 80₺’lik bir katkının, mübarek Kur’an’ı okuma ve öğretme ihtiyacını karşılayan bir cami ya da ibadet yeri sağlayabileceğini biliyor muydunuz?

Sadece 80₺ ‘lik bağışınız, insanların Kur’an-ı Kerim’i okuyabileceği, öğrenebileceği ve öğretebileceği bir camiye veya Kur’an kursuna dönüşebilir.

₺94.260 ...₺200.000 toplandı
Kur'an-ı Kerim dağıtımı

Kur’an-ı Kerim dağıtımı

Afrika'nın mütevazı camilerinde halen Kur'an-ı Kerim bulunmuyor. Afrika'daki insanlar okulları ve yazıcıları ezberden okumak için can atıyorlar. Kuran'ı okurlar ve tahta çarşaflardan ezberlerler. Ellerinde, sayfaları, sûreleri ve âyetleri arasında dolaşan eksiksiz bir Kuran'ı tutmayı arzularlar.

Afrika'daki bir çocuğa Kur'an bağışlayın, onların Kur'an-ı Kerim'i okuması ve ezberlemesi için ödüllendirin. Afrika'da kendimiz çalışıyoruz ve güveninizi en iyi şekilde teslim edebiliriz. Ramazan'ı ve bayramını daha güzel kılmak için, Ramazan'da Kur'an'ı ellerinde tutsunlar.

₺560 ...₺10.000 toplandı
İçme Suyu

İçme Suyu

Ramazan ayında anneler, çocukları temel ihtiyaçlara sahip olamayacak diye korkmamalıdır. Su, bu temel ihtiyaçlardan en önemlilerinden biridir. Binlerce aile içme suyuna ulaşamıyor, ulaşsa da ya ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar az ya da kirli ve tüketimi güvenli değil.

Ramazan ayında oruç tutanlara evlerinde temiz içme suyu ulaştırıyoruz.

₺200 ...₺10.000 toplandı