akika-şükür kurbanı

Şükür Kurbanı Bağışı

Şükür Kurbanı Bağışı, Şükür Kurbanı Nedir?

Kurban, geçmişe bakıldığında İslam öncesi din ve kültürlerde de var olan bir ibadet biçimidir. İslam Dini’nin de önemli bir bölümünü oluşturan kurban, toplumlar için dayanışma, yardımlaşma, kardeşlik ve birlik olma gibi erdemleri korumayı ve bu erdemleri insanlar arasında yaygınlaştırmayı sağlayan bir araçtır.

Allah-u Teala Kur’an-I Kerim’de birçok ayette şükrün öneminden bahsetmiştir. “Öyleyse, Allah’ın size rızık olarak verdiği helâl ve temiz nimetlerden yiyin. Eğer yalnız Allah’a kulluk yapıyorsanız O’nun nimetlerine şükredin.” (Nahl, 114). Şükretmenin yollarından bir tanesi de ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunarak Allah’ın verdiği rızkı mümin kardeşlerimizle paylaşmak ve bu vesileyle yüzlerde tebessüm oluşturmaktır. Hayat Yolu Derneği ihtiyaç sahibi kimselere bağışta bulunarak eda edeceğiniz şükür kurbanı bağışınızı sağlıklı ve islami kesim kurallarına uygun bir biçimde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Şükür Kurbanı Nedir?

Şükür kurbanı, bir kişinin olmasını istediği şeyin gerçekleşmesi, duasının kabul olması gibi durumlarda kestiği kurbandır. Ancak şükür kurbanında eğer adak adanmamışsa kurban kesme zorunluluğu yoktur. Kurban kesmenin zorunlu olması için kişinin adak adamış, kurban kesmeye niyet etmiş olması gereklidir. Şükür kurbanı Allah’ın verdiği rızıklara şükretmek amacıyla da kesilebilir.

Aynı zamanda kıran haccı ve temettü haccını eda eden kişilerin kestikleri kurbana da şükür kurbanı denmektedir. Kıran ve teettü haclarını eda eden kişilerin kestikleri kurbanın da aynı isimle zikredilme sebebi, aynı yıl içinde umre ve haccın yapılmış olmasıdır.

Şükür Kurbanı Vacip Midir?

Şükür kurbanı kesilmesi zannedilenin aksine vacip değildir. Bir kişi dilediği zaman şükür kurbanı kesebilir. Şükür kurbanını kesmek için niyet etmesi yeterlidir.

Şükür Kurbanı Yenir Mi? Şükür Kurbanı Kimler Yiyebilir?

Şükür kurbanını kimler yiyebilir sorusu mühim bir sorudur. Çünkü adak kurbanı şartlarıyla karıştırılması muhtemel bir konudur. Şükür kurbanı kişinin tercihine bağlı olarak kendisi ve ailesi tarafından tüketilebilir. Kişinin ailesiyle şükür kurbanı etini tüketmesi adak kurbanında olduğu gibi sakınca oluşturmaz.

Fakat kişinin şükür kurbanını ihtiyaç sahiplerine dağıtması elbette ki şükrünü artıracaktır ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi mutlu edecektir. Bu sebeple şükür kurbanınızı bağışlayarak şükrünüzü kardeşlerimizle paylaşabilirsiniz.

Şükür Kurbanı Nasıl Kesilir?

Şükür kurbanın kesimi diğer kurban kesimlerinden farklı değildir. Kurbanın kesimini kişinin kendisi gerçekleştirebilir ya da vekil tayin edebilir. Kurbanlık hayvanın sağlıklı olması ve kesimin İslami usüllere uygun şekilde gerçekleştirilmesi gereklidir. Dolayısıyla Kurban Bayramı, adak kurban veya akika kurbanı kesimleriyle aynı usülde kesilmesi yeterlidir. Hayat Yolu Derneği olarak şükür kurbanlarınızın kesim ve dağıtım sürecini titizlikle takip etmekteyiz. Bağışlanacak hayvanın sağlıklı olduğu tespit edildikten sonra İslami usüllere uygun biçimde hijyen kurallarına riayet edilerek kesimi gerçekleştirmekteyiz.

Şükür Kurbanı Kesilirken Okunacak Dua

Şükür kurbanı kesimi de diğer ibadetlerde olduğu gibi niyet edilerek gerçekleştirilir. Samimi bir niyetle edilen dua, Allah’a olan şükrümüzün güzel bir ifadesidir. Örneğin,

“Verdiğin rızıklara, kabul ettiğin dualarıma şükretmek için kurban kesmeye niyet ettim. Bu kurban ile şükrümü bildiriyorum, kabul eyle Allah’ım.”

Duanın ardından kurbanı kesecek kişi üç defa tekbir getirerek kurbanı keser. Eğer biliyorsa En’am Suresi’nin 79. Ayetini de okuyabilir.

Şükür Kurbanı Namazı

Şükür kurbanı kesen veya bağışta bulunan kimselerin şükür namazı kılması büyük sevaptır. Şükür namazını Kurban kesildikten sonra kılmak gerekmektedir. Şükür namazı iki rekattan oluşur ve nafile namazdır. Herhangi bir zamanda Allah’a şükretmek niyetiyle de kılınabilmektedir. Örneğin bir sağlık sorununu atlatınca, güzel bir haber alınca…

Şükür namazını kılacak kişinin öncelikle şükür namazı için niyet etmesi gerekmektedir. 1. Rekatta Kevser Suresi ve 2. Rekatta İhlas Suresi okunur. Selam verip şükür namazı tamamlandığında ise aşağıda verilen şükür kurbanı duası okunmalıdır:

“Allahümme hazel-kebşü, (ev haze’lbakaru,ev hazel-ma’zü)minke ve leke ve ileyke. Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu’dikeve keremike ya ekramel-ekramin.”

Şükür Kurbanı Bağışı

Şükür kurbanı bağışında bulunmak, Allah’a olan şükrümüzü ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak demektir. Bu nedenle şükür kurbanı, kurbanı kesen ve ailesi tarafından tüketilebiliyor olsa da kurbanı, ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak çok daha iyidir. Şükür kurbanını bağışlamanın iki yolu vardır. İlki, kurbanı kişinin kendisinin kesmesi ve çevresindeki ihtiyaç sahipleriyle paylaşmasıdır. Ikincisi ise şükür kurbanı için derneklere bağışta bulunarak kurban etlerinin dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına vesile olmaktır. Hayat Yolu Derneğiü, kurulduğu günden bugüne dek derneğe yapılan tüm bağışları büyük bir hassasiyet ve titizlikle ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Eğer kurban bağışında bulunmak isterseniz, derneğimize başvurarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle şükrünüzü paylaşabilirsiniz.

Şükür Kurbanı Ve Adak Kurbanı Arasındaki Fark Nedir?

Şükür kurbanı ve adak kurbanı sıklıkla karıştırılmaktadır. Şükür kurbanında kişi şükretmek amacıyla niyet etmektedir ve kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca kurban kesmesi bir sebebe de bağlı olmak zorunda değildir. Adak kurbanında ise kişi kurbanı bir dileğinin yerine gelmesi için adamıştır ve dileği, duası kabul edildikten sonra kurban kesmesi şarttır. Şükür kurbanında kurban sahibi ve ailesi kurban etinden tüketebilmektedir. Adak kurbanında ise kurban sahibi ve ailesinin kurban etini tüketmesi yasaktır.

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şükür kurbanının kesilmesi için belirli bir zaman yoktur. Şükrünü Allah’a iletmek isteyen her kişi niyet ettikten sonra kurban kesebilir veya bağışta bulunabilir. Eğer Hayat Yolu Derneği’ne bağışta bulunmak isterseniz yılın herhangi bir zamanında bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hayat Yolu Derneği, 2022 yılında şükür kurbanı fiyatlarını küçükbaş hayvanlar için 1400 TL, büyükbaş hayvanlar için ise 6600 TL olarak belirlemiştir. Bağışladığınız kurbanlar, Afrika’daki birçok ülkede yaşayan ihtiyaç sahiplerinin sofrasına derneğimiz aracılığıyla ulaştırılacaktır.

₺0 ...₺1 milyon toplandı

Bir Adet Kur’an Bağışla

Bağışınız, Kuran’ı okumaya özlem duyan Afrika’daki Müslümanlara ulaşacak. #Ramazanda_hediyen_Kur’an_Olsun hashtag’i ile 70₺ bağış yapın, diğer hayırseverler ile birlikte Ramazan Ayında dağıtılacak olan 10.000 adet Kur’an hedefimize ulaşmamıza yardımcı olun.

 • Afrika’daki Müslüman azınlıkların aralarında yaygın baskıdan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz?
 • Bu azınlıkların İslam’la savaşan toplulukların yapmış olduğu kötü niyetli faaliyetlere maruz kaldığını biliyor muydunuz?
 • Bazı Afrika ülkelerindeki Müslüman azınlıkların ekonomik zorluklardan dolayı yoksulluğa karşı savunmasız olduklarını biliyor muydunuz?
 • Afrika ülkelerindeki kötü yaşam koşullarının eğitim ve din dahil yaşamın tüm yönlerini etkilediğini biliyor muydunuz?
 • Camilerin ve ibadet yerlerinin Peygamber efendimizin Sünnetini öğrenmek için kitaplardan ve Kur’an-ı Kerim’den yoksun olduğunu biliyor muydunuz?
 • 70₺’lik bir katkının, mübarek Kur’an’ı okuma ve öğretme ihtiyacını karşılayan bir cami ya da ibadet yeri sağlayabileceğini biliyor muydunuz?

Sadece 70₺ ‘lik bağışınız, insanların Kur’an-ı Kerim’i okuyabileceği, öğrenebileceği ve öğretebileceği bir camiye veya Kur’an kursuna dönüşebilir.

₺94.120 ...₺200.000 toplandı
Kur'an-ı Kerim dağıtımı

Kur’an-ı Kerim dağıtımı

Afrika’nın mütevazı camilerinde halen Kur’an-ı Kerim bulunmuyor. Afrika’daki insanlar okulları ve yazıcıları ezberden okumak için can atıyorlar. Kuran’ı okurlar ve tahta çarşaflardan ezberlerler. Ellerinde, sayfaları, sûreleri ve âyetleri arasında dolaşan eksiksiz bir Kuran’ı tutmayı arzularlar.

Afrika’daki bir çocuğa Kur’an bağışlayın, onların Kur’an-ı Kerim’i okuması ve ezberlemesi için ödüllendirin. Afrika’da kendimiz çalışıyoruz ve güveninizi en iyi şekilde teslim edebiliriz. Ramazan’ı ve bayramını daha güzel kılmak için, Ramazan’da Kur’an’ı ellerinde tutsunlar.

₺560 ...₺10.000 toplandı
İçme Suyu

İçme Suyu

Ramazan ayında anneler, çocukları temel ihtiyaçlara sahip olamayacak diye korkmamalıdır. Su, bu temel ihtiyaçlardan en önemlilerinden biridir. Binlerce aile içme suyuna ulaşamıyor, ulaşsa da ya ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar az ya da kirli ve tüketimi güvenli değil.

Ramazan ayında oruç tutanlara evlerinde temiz içme suyu ulaştırıyoruz.

₺100 ...₺10.000 toplandı
Bayram Hediyesi

Bayram Hediyesi

Bayramın güzelliği, bayram namazında, ailelerin bir araya gelmesi, akraba ziyaretlerinde olduğu gibi küçük ve güzel şeylerde yatar. Ama en güzeli çizdiğiniz gülümsemeyi, verdiğiniz sevinci, küçücük bir yüreğin sizin sayenizde güldüğünü görmektir.

Küçük kalpleri Allah katında büyüktür, onları sevindirmenin mükâfatı daha büyüktür.

₺110 ...₺10.000 toplandı
Bayramlık

Bayramlık

Yeni bayram kıyafetleri çocukların kalplerine neşe getiriyor ve onları bayramı mutlu bir şekilde karşılamaya hazırlıyor.

Bayram günü ağlayan, yeni bayramlık giyen yaşıtlarını kıskanan veya ailesi kendisine bayramlık alamadığı için gözleri yaşlarla uyuyan bir çocuk hayal etmek istemezsiniz. Bayram sevincini her evde, hatta yoksulların evlerinde görmek istiyoruz. Çocukları bayram gecesi yeni kıyafetlerine sarılarak rahat uyuduklarını görmek istiyoruz. Bayram için çocuklara kıyafet bağışlayın, bayramlarını siz yapacaksınız. Küçük kalpleri Allah katında büyüktür, onları sevindirmenin mükâfatı daha büyüktür.

₺100 ...₺10.000 toplandı
Zekat

Zekat

Zekat Bağışı

Zekat, Allah’ın Müslümanlara para ve malları için yıllık olarak ödemelerini zorunlu kıldığı bir şarttır. Ödemesi; yoksullara, savunmasızlara ve ilahi bir hak olarak hak edenlere yapılır. Peygamberimiz (s.a.v.) zekatı İslam’ın üzerine inşa edildiği beş temel şartından üçüncüsü olarak belirlemiştir.

Zekâtınızı vererek Allah’ın üzerinizdeki hükmünü yerine getirir, namazlarınızı sayar ve üzerinizdeki nimetleri için Allah’a şükredersiniz. Zekat ödemeleriniz, hem sizin için hem de zekatınızın yardım ettiği ihtiyaç sahipleri için Allah’ın üzerinizdeki para ve mal biçimindeki nimetinin artmasına neden olur. Kabul edilmiş zekatınız, nefsinizi günah ve hırstan ve servetinizi dünyevi fitnenin kaçınılmaz lekesinden arındırır.

Müslüman, yetişkin (ergenlik çağına erişmiş) ve aklı başında olan herkesin, nisap olarak bilinen asgari serveti varsa; zekat vermesi beklenir. Mübarek Ramazan ayında verilen zekâtlarınızı Hayat Yolu olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu sene ne kadar zekat vermeniz gerektiğini zekat hesaplama sayfasından hesaplayarak zekat bağışı yapabilirsiniz.

Zekat Nedir?

İslamın 5 Temel Şartı’ndan biri olan zekat nedir sorusu pek çok kişinin merak ettikleri arasında yer alıyor. Müslümanlar zenginliği bir hediye ve ilahi bir muafiyet olarak görürler. Kuran, bireyleri servetlerini ve gelirlerini daha düşük gelirli kişilerle paylaşmaya teşvik eder. Sadaka, İslam’ın beş şartından biridir – inanç içinde temel bir uygulamadır.

Bunun gerçekleşmesinin kilit yollarından bir diğeri ise kişinin net servetinin %2,5’inin zorunlu yıllık bağışı olan Zekat’tır. İslam, tüm yetişkinlerin sahip olduklarını başkalarına vermelerini gerektirir. Zekat, İslami sosyal finansın temel taşıdır. Zenginlik ve gelir vergisi denebilecek zekat (Arapça: azkāt, “arındıran”), bir tür zorunlu sadakadır.

Sadece hayırseverler için değil, gerekli artı servet kriterlerini karşılayan her Müslüman’ın görevidir. Müslümanlar, zekat ödemenin servetlerinin geri kalanını arındırdığına, artırdığına ve kutsadığına inanırlar. Zekat, bir kişinin tam bir İslami (kameri) yıl boyunca sahip olduğu harcanabilir servetin değerine dayanır. Nisap olarak bilinen asgari miktara ulaşıldığında ödenmesi gerekir.

Zekatın amacı nihayetinde Allah’a (Allah’a) olan imanı ve bağlılığı artırmaktır. Aynı zamanda ihtiyacı olanlar için bir sosyal güvenlik ağı ve tüm toplumu ayağa kaldırmak ve Müslümanların ve İslam’ın gelişmesine yardımcı olmak için bir araç görevi görür. Zekat, İslam’ın bir direğidir ve bu nedenle diğer dört şartla birlikte, dini ayakta tutmanın ve güçlendirmenin bir yolu olarak çalışır. Zekat, insanları yüklerden kurtararak ve potansiyellerine ulaşma şansı vererek ekonominin akmasına yardımcı olur. Zekat düzgün çalıştığında, tüm Müslüman toplumun durumu üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olmalıdır.

Zekat vermenin faydaları arasında şunlar sayılabilir:

 • Bu dünyadaki hiçbir şeyin gerçekten bize ait olmadığının ve Allah tarafından paylaşmamız için bize verildiğinin kabulü
 • Bu dünyaya hiçbir şey olmadan girip çıktığımızın farkına varmak
 • Bu dünyadaki statümüzün ve ne kadar zenginliğe sahip olduğumuzun kabulü bizim seçimimiz değil, aslında Rabbimiz’in seçimidir.
 • Zenginlik ve dünyevi mülklerin açgözlülüğünden kendimizi kurtarmak
 • Öz disiplin uygulamak
 • Pylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenmek; insanlığı gözlemlemek
 • Kişinin kendi servetini arındırmanın bir yolu
 • Dengeli bir toplumu teşvik etmek; parayı eşit ve adil bir şekilde dağıtmak
 • Ve hepsinden önemlisi, Allah’a itaat

İslam’ın Beş Şartı’ndan biri olan zekat, gücü yeten tüm Müslümanlara farzdır.

₺1.050 ...₺10.000 toplandı
Kumanya

Kumanya

Ramazan Kumanya Paketi

Mübarek Ramazan ayında tüm Müslümanlar kendilerini güvende hissetmelidir. Oruçlarına devam edebilmeleri ve ibadetlerini yerine getirebilmeleri için yeterli  yiyeceğe sahip olmaları gerekir. Bu nedenle aramızdaki fakir ve muhtaçlara karşı üzerimize düşen görevi yapıp onların Ramazan ayını en güzel şekilde yaşamalarını sağlamalıyız. Onlar, yeterince yiyecek bulamama korkularından, çocuklarının açlığını susturmaya çalışıyorlar.

Kumanya Bağışı – Ramazan 2022

Ramazan ayında fitrenizi Hayat Yolu üzerinden verin. Çünkü biz ihtiyaç sahiplerine ulaşabilir ve tüm sorumluluk, profesyonellik ve merhametle emanetinizi teslim edebiliriz. Ramazan’ı hak edenlere daha güzel kılmak için hizmetlerimizi sunarken İslam’ın hoşgörülü değerlerine ve insani standartlara bağlıyız.

 

 

 

Ramazan ayında Hayat Yolu üzerinden fakir ve muhtaç kardeşlerinize gıda kolisi bağışlayın. Çünkü onlara ulaşabilir ve bağışınızı sorumluluk, profesyonellik ve merhametle iletebiliriz. Ramazan’ı hak edenlere daha güzel kılmak için hizmetlerimizi sunarken İslam’ın hoşgörülü değerlerine ve insani standartlara bağlıyız.

₺0 ...₺10.000 toplandı

Düzenli Bağışçımız Ol

En hayırlı amel, az da olsa devamlı yapılandır.

Binlerce insanın mağdur olduğu ve temel ihtiyaçlarından mahrum kaldığı bir dünyada yapacağınız düzenli bir bağış onların hayatlarını tamamen değiştirebilir, onları hayallerine bir adım daha yaklaştırabilir.

Mümin müminin derdiyle dertlenmeli, elinden geleni en layıkıyla yapmalıdır. İnananlar olarak bizi bir arada tutan şey birlik ve beraberlik duygularıdır. Bugün dünyanın her yerinde acılar çeken, yaşamını yitirme noktasına gelmiş en yoksul ve muhtaç kardeşlerimizin yanında olma gayretindeyiz.  Allah’u Teala’nın biz kullarından önemsememizi beklediği “mümin müminin kardeşidir” mesajını benimsiyoruz ve bu konuda mesul hissediyoruz. İyiliğin iyileştiriciliğini biliyoruz.

Öyle ki iyilik ruhu genişleten bir şifadır ve Allahın rızasını kazanmak için düzenli bir iyilik yapmak insanın kendini ve nefsini anlayabilmesi için çok değerli bir olgunluk ve sorumluluk halidir.

Hayat Yolu Derneği olarak; yoksul toplumlara ulaşmak, onlara yardım eli uzatmak için çalışıyoruz.

İhtiyaç sahiplerinin hayatlarını iyileştirmeyi amaçlayan birçok yardım projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu projelerin sürekliliğini ve sonuçlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için günlük ve aylık bağış kampanyaları yapıyoruz.

 Düzenli bağışlarınız ile yürüttüğümüz bazı projeler:

 • Afrika’da su kuyularının açılması ve güvenli içme suyu sağlanması
 • Yemen’de yetersiz beslenmeyle mücadele ve gıda güvenliğinin iyileştirilmesi
 • Suriye, Ürdün, Lübnan, Yemen ve Filistin’deki mülteci kamplarında oluşan sert kış koşullarında mültecileri korumaya yönelik projelerin hayata geçirilmesi
 • Kuzey Suriye’de yerinden edilenler ve mülteciler için güvenli barınma birimlerinin oluşturulması
 • Gazze Şeridi’ndeki sağlık ve barınma olanaklarının güçlendirilmesi ve desteklenmesi
 • Türkiye’de yoksul ve kimsesizler için giyim, gıda ve barınma olanaklarının sağlanması ve acil durumlara yönelik müdahalelerin yapılması

Sadaka, hayatımızı saran ve nimetlerle dolduran bir güzelliktir.

Meşguliyet nedeniyle unuttuğumuz sadakalar mazlumların yüzünü güldürüyor. Otomatik talimat ile banka hesabınızdan gelen sadaka bağışınız mazlum coğrafyalarda müslüman kardeşlerimiz için sürdürdüğümüz yardım projeleri için kullanılıyor.

Siz de düzenli bağışçımız olarak iyilik denizimizde bir damla olabilirsiniz.

Şimdi projemize katılarak günlük sadaka bağışlayabilir ve sadakanızın tahsis edildiği projelerimizi düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Kendi adınıza, ebeveynleriniz veya sevdikleriniz adına her gün için en az 10 ₺ (veya eşdeğeri) bağış yap.

Sıkça Sorulan Sorular

1- Günlük bağış veya düzenli bağış nasıl yapılır?

Günlük Bağış, web sitemizde vereceğiniz talimatlar doğrultusunda her gün kredi kartınızdan belirlediğiniz bağış tutarının otomatik olarak çekilmesidir. Sitemiz üzerinden günlük bağışlarınızı sadece kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

2- Neden düzenli bağış yapmalıyım?

Her gün düzenli olarak bağış yaparak insani yardım faaliyetlerimizin devamlılığına destek olabilir ve en çok ihtiyacı olan yardıma muhtaçlara yönelik bu hayra ortak olabilirsiniz.

3- Başlangıç ​​gününü seçebilir miyim?

Bağış gününden başlayarak; Bağışlarınız her gün aynı saatte kredi kartınızdan çekilecektir.

4- Düzenli bağışlar için bir alt miktar var mı?

Hayır, düzenli bağış yapmak istediğiniz miktarı seçebilirsiniz.

5- Düzenli bağışlar için hangi kartları kullanabilirim?

Sadece kredi kartınızla düzenli bağış talebinde bulunabilirsiniz. Banka kartından düzenli bağış yapılamaz. Çekiliş günü kredi kartı limitinizin bağış tutarını karşılaması ve kartınızın online alışverişe açık olması gerekmektedir. Kredi kartınızı online alışverişe açmak için bankanızla görüşebilirsiniz. Kart bilgileriniz tarafımızca hiçbir şekilde görüntülenmez ve saklanmaz.

6- Düzenli bağışı istediğim zaman iptal edebilir miyim?

Evet, düzenli bağış talebinizi +90 (553) 049 33 35 numaralı telefonu arayarak veya [email protected] adresinden bizimle iletişime geçerek iptal edebilirsiniz.

₺10 ...₺1 milyon toplandı

Yemen’deki Çocuklara Mama Yardımı

Yemen’de Bugün

Bugün Yemen, 11 milyondan fazlası çocuk olmak üzere 21 milyon civarında insani yardıma muhtaç nüfusuyla dünyanın en büyük insani kriz bölgesi olarak kabul ediliyor.

Ülke, temel hizmetler ve yakıt eksikliği bir yana, çatışma ve ekonomik gerilemenin neden olduğu ve şimdi COVID-19 salgınıyla daha da kötüleşen tehlikeli bir faktör kombinasyonundan geçiyor. Yaklaşık 4 Milyon Yemenli, hayatlarını korumak için evlerini terk etmek zorunda kaldı, bu sayının %79’u kadın ve çocuklardan oluşuyor ve şu anda son derece zor koşullar ile sığınma evleri ya da temel ihtiyaçlarından yoksun durumdalar.

Yemenli çocuklar üzerinde çatışmaların etkileri

Savaş ve çatışmaların patlak vermesinden bu yana Yemen, çocuklar için cehenneme dönüştü. Ölüm ve sakatlanma tehlikesiyle hedef alınıyorlar. Beş yaşın altındaki yaklaşık 2,3 milyon çocuk akut yetersiz beslenmeye maruz kalıyor ve bunların 400.000’i acil tedavi görmezlerse hayatlarını kaybedebilir.

Kızıl Haç (ICRC), Ekim 2019’daki raporunda, Yemenli çocukların yüzde 50’sinin geri dönüşü olmayan yetersiz büyüme yaşadığını bildirdi. UNICEF, yaklaşık 10 milyon çocuğun su ve sağlık tesislerine yeterli erişimi olmadığı konusunda uyardı.

Bu arada sağlık tesislerinin sadece yarısı asgari kapasitelerle çalışmakta ve en temel donanıma bile sahip değiller.

Yemen’de Yetersiz Beslenmeyle Yüzleşmek İçin Ne Yapıyoruz?

Hayat Yolu, krizin çoğalmasından bu yana Yemen’de sahada faaliyet gösteriyor. Hayatları pahasına kaçmayı başaranların hayatta kalması için bir yaşam çizgisi sağlamak üzere ortaklarımız aracılığıyla çalışıyoruz. Hizmetlerimizi sunarken temel olarak gıda yardımı, süt, içme suyu ve daha birçok temel ihtiyaçları sağlayarak çocukların sağlık durumlarını iyileştirmeye odaklanıyoruz.

 

Hayat Yolu “Yemen’deki Çocuklara Mama Yardımı”

“Yemen’deki Çocuklara Süt Projemiz” ile ailelere her biri 400 gr’lık pastörize süt kutuları sunulmaktadır.

Aileler bu projeyi çok beğendiklerini ve birçoğu Mama aldıklarında çocuklarının sağlığı için endişelenmeyi bıraktıklarını, çocuklarının sağlığındaki iyileşmeyi de fark edebildiklerini ve devam etmesini dilediklerini belirtti.

Bize katılın

Bu projeye katkıda bulanabilecek ve Yemenli çocuklara süt sağlamamıza yardım edebilecek herkesi kampanyamıza davet ediyoruz.

Bu tür kampanyalar hayat kurtarıcı olabilir, aynı zamanda ekonomiktir.

Bir kutu pastörize mama 45 TL’dır ve bir çocuk için bir hafta yeterlidir.

180 TL ile bir bağışçı, ihtiyacı olan bir çocuğa bir ay boyunca süt sağlayabilir.

Bu küçük miktarla bir çocuğun hayatını kurtarabilirsiniz.

₺1.363 ...₺1 milyon toplandı