Daha İyi Bir Gelecek İçin

Eğitim her çocuğun temel haklarından biridir.

Bizler Hayat Yolu Derneği olarak, özellikle toplumların sağlık ve ekonomik koşullarını iyileştirme, güçlü, üretken ve sürdürülebilir toplumlara yönelik enerjileri ve kapasiteleri teşvik etme becerisinin, yaşamın tüm yönlerini etkileyen eğitimin önemini ve gücünü vurguluyoruz.

Eğitim, uluslararası sözleşmelerde ve antlaşmalarda yer alan temel bir haktır, ulusların ilerlemesini, kalkınma ve sürdürülebilirliğin sağlanmasını için yegane yol budur. Hayat Yolu, eğitimle ilgili kalkınma planlarının sürdürülebilirliği konusundaki emin duruşunu korumaktadır.

Bu taahhüdün bir parçası olarak, ihtiyaç sahibi toplumlarda kaliteli eğitime daha fazla erişim sağlamak için bazı faaliyetler gerçekleştirdik:

  • Suriye’de savaştan dolayı ağır hasar almış bir okulu yeniden inşa edip eğitime hazır hale getirdik, yeni haliyle okul öğrencileriyle eğitime devam etmeye hazır niteliktedir.
  • Su kaynaklarının %97’sinin kullanılamaz nitelikte olduğu Gazze Şeridi’nde çeşitli su kuyuları açarak temiz su ihtiyacına cevap verdik. Raporlara göre bu gelişmeler okullardaki devamsızlık oranlarının düşmesine ve öğrencilerin sağlık seviyelerinde gözle görülür iyileşmelere neden oldu.
  • Hayat Yolu Derneği, eğitimlerine devam edebilmeleri ve temel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri adına Gazze Şeridindeki yetimlere yardım etti, ve etmeye devam ediyor.
  • Hayat Yolu Derneği, her eğitim-öğretim yılının başında, yoksul ve yetim çocukların okul kıyafeti ve kırtasiye malzemeleri dahil tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

“Okulumuz yok edildi ve eğitim alacağımız bir yer yoktu. Mahallenin tüm çocukları sokakta kaldı. Sonra bir öğretmenimiz bizi bir araya getirdi ve bize ders anlattı. Ama yerde oturuyorduk ve okul ihtiyaçlarımızın hiçbirini karşılayamıyorduk. Şimdi yeniden okulumuz oldu ve biz çok mutluyuz. Elbette öğrenmeyi seviyoruz ve eğitimsiz kalmak istemiyoruz. İyi bir geleceğimiz olsun istiyoruz”

Safi, Hayat Yolu Derneği’nin yeniden inşa ettiği okulda, sekizinci sınıfta okuyor.

2022-2023 Okul Sezonuna Dönüş

Suriye'nin kuzeyinde 20 binden fazla, Gazze Şeridi'nde ve Yemen’de ise iki yüz binden fazla okul çağına ulaşmış ve eğitim imkânından yoksun çocuk var.

Bu çocukların yemek ve barınma gibi temel ihtiyaçları bile karşılanamazken okul ihtiyaçlarının karşılanması mümkün görünmemekte.

Okul ihtiyaçlarının karşılanması için gereken destek sağlanmazsa ağır şartlar altında eğitimlerine devam edecekler.

Hayat Yolu Derneği olarak, dezavantajlı çocuklarımız için düzenli olarak devam ettiğimiz eğitim projelerimize bu yıl da devam etmekteyiz. Siz de projemize katkıda bulunarak okul çağındaki çocukların yüzünde bir tebessüme vesile olabilirsiniz.

Ali, yedinci sınıfta okuyor ve Gazze Şehrindeki yoksul mahallelerden birinde yaşıyor. Annesi şöyle diyor:

“Yeni öğretim yılı yaklaştığında, gözüme uyku girmez oldu. Çocuklarım almamın mümkün olmadığı okul ihtiyaçlarını almamı isterse diye çok endişeleniyordum çünkü 7 çocuğum var ve 5’i okula gidiyor. Elhamdulillah, artık her okul döneminde, hayırseverlerin desteğiyle çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum. Elhamdulillah, Hayat Yolu Derneği üç yıldır çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılıyor. Onlar olmasaydı ne yapardık?”

Projemize katkıda bulunun, umudu birlikte paylaşalım.

Gazze’ye Tıbbi Yardım

Gazze'ye Tıbbi Yardım İsrail, 2006’dan bu yana Gazze’yi havadan, karadan ve denizden abluka altında tutuyor. Gazze halkı sağlıktan BAĞIŞ YAP

Suriye Yardımları

Suriye Yardımları Uzun süren savaş ve yokluk, zamanın en ciddi insani krizlerinden biri haline gelmeye devam ediyor. Ülke BAĞIŞ YAP

Konut İnşaatı ve Restorasyonu

Konut İnşaatı ve Restorasyonu Barınak, tüm aile üyeleri için hayatta kalmak ve muhafaza etmek için ideal bir yoldur. BAĞIŞ YAP

Thumb

Hayat Yolu, en yoksul ve en muhtaç toplumlarda ihtiyaç sahibi herkes için iyi yaşam koşullarını sağlamayı amaçlayan, 2014 yılında kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Hayat Yolu varsa Umut da var (Umudu paylaşalım)

Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 5 Gün
    8:30 AM - 5:30 PM