Dünyada su

Milyonlarca insan hala güvenli su kaynaklarına erişme konusunda günlük zorluklarla karşı karşıyadır ve nihayetinde su elde etmeyi başarsalar bile, kirli su kullanmanın sağlık üzerindeki etkileriyle uğraşmak zorunda kalırlar. Kirli suyun ve doğal kaynaklara erişememenin, savaş da dahil olmak üzere her türlü şiddetin neden olduğundan daha fazla insanın ölümüne neden olduğunu ve bu da onu dünyanın en acil sağlık sorunlarından biri haline getirdiğini belirtmek isteriz.

Bugün dünyada 785 milyon insan var ve 9’da 1 temel içme suyuna erişemiyor, sayılamayan milyonlarca ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılamaları gereken bir kova su için sıraya giriyor, 144 milyon insan ise göletlerdeki suya bağlı temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan bir rapora göre, su krizi topluma etki açısından 4 numaralı küresel risktir.
Ayrıca 2025 yılında 1.8 milyar insanın ciddi su kıtlığı ile karşı karşıya kalacağı ve dünya nüfusunun 3/2 si bu durumdan etkilenebileceği bildiriliyor.

Afrika’da su

Kriz özellikle Liberya, Gana, Somali, Nijerya ve Sudan gibi Sahra altı Afrika ülkelerinde korkunç boyutlarda. Afrika’daki kadınlar ve genç kızlar, su bulmak ve onları evlerine geri götürmek için genellikle uzun mesafeler (günde ortalama 3.5 mil) seyahat etmek zorunda kalıyorlar, bu da sağlıklarını etkiliyor, psikolojik strese neden oluyor, onları şiddet ve istismara karşı savunmasız hale getiriyor. Ayrıca, zamanlarını su getirmeye harcadıkları için eğitim için okula gidemiyorlar. Bu günlük yolculuk, bölgenin hava koşullarında çok uzun ve sert geçiyor.


Bunun için ne yapıyoruz
Afrika’daki ihtiyaç sahibi ve ötekileştirilmiş topluluklara hayat kurtarmak ve durumu iyileştirmek stratejik önceliklerimiz arasındadır. Böylelikle şimdiye kadar Afrika’nın farklı bölgelerinde, yaşamlarını önemli ölçüde değiştiren ve su biriktirmek için tüm zamanlarını harcamak yerine eğitime ve diğer fırsatlara geri dönmelerine yardımcı olan binlerce kişiye içme suyu sağlayan 30 su kuyusu açtık.

Somali’den Amina şöyle diyor; “Su almak için uzun saatler yürüyorduk, Hayat Yolu Derneği’ne kazdıkları kuyu için teşekkür ederiz, uzun süre evin dışında su almak için harcadığım zamanı şimdi çalışmak için kullanabiliyorum. Bu sayede örgü ördüm ve azda olsa para kazanarak ailemin hayatını iyileştirmek için katkıda bulundum.”

Bu çabayı sürdürmek istiyoruz ve Sahra altı Afrika ülkelerindeki en susuz bölgelere ulaşmayı hedefliyoruz. Eminiz ki, başkalarının yaşamlarına büyük değer veren, bu yerlerde güvenli ve memnuniyet içinde yaşayan çocukları görmek için bağışçılarımız bizi destekleyecektir.

Su Kuyusu

$20 ...$1 milyon toplandı

Your country is United States so currency auto changed to US Dollars

$
 
The current exchange rate is 1.00 TRY equals 1.00 USD.
Ödeme türünü seçin
Kişi bilgileri

Kart Bilgileri
Bu güvenli bir SSL şifreli ödeme.

Toplam Bağış : $10.00

Benzer projeler
Bir Adet Kur’an Bağışla

Bağışınız, Kuran'ı okumaya özlem duyan Afrika'daki Müslümanlara ulaşacak. #Sende_Bir_Adet_Kur’an_Bağışla hashtag’i ile 30₺ bağış yapın, diğer hayırseverler ile birlikte BAĞIŞ YAP

Vakit Dayanışma Vakti

Tüm dünyada olduğu gibi koronavirüs ülkemizi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu salgını evimizde kalarak ve kişisel temizliğimize BAĞIŞ YAP

Koronavirüse karşı acil yardım

Gazze Şeridi, kilometrekare başına 5.500 kişi ile dünyanın en yoğun nüfuslu bölgesidir. Dünyanın bu küçük bölgesi, 14 yıldan BAĞIŞ YAP

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için

ABONE OLUN
GÖNDER

close-link
X
Thumb

Hayat Yolu, en yoksul ve en muhtaç toplumlarda ihtiyaç sahibi herkes için iyi yaşam koşullarını sağlamayı amaçlayan, 2014 yılında kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Hayat Yolu varsa Umut da var (Umudu paylaşalım)

Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 5 Gün
    8:30 AM - 5:30 PM