Dört yıldan fazla bir süredir, Yemen halkı Birleşmiş Milletler’ in günümüzdeki en kötü insani felaketlerden biri olarak tanımladığı şeye yaşıyor. Yemen halkı terörden ve açlıktan ölüyor. 8,4 milyon Yemen açlıkla karşı karşıya kalırken, nüfusun %80’inden fazlası (24 milyon) insani yardıma ihtiyacı duyuyor. Buna ek olarak, ülkede altyapı ciddi şekilde yetersiz, milyonlarca insan yoksullukla boğuşurken, yüz binlerce insan kolera hastalığına yakalanmış durumda.

3 milyondan fazla insan ülke içinde yerinden edildi ve 280.000’den fazla insan Cibuti ve Somali gibi diğer ülkelere sığınma talebinde bulunmak zorunda kaldı.

Krizlerin patlak vermesinden bu yana Yemen bölgesinde çalışmaya başladık ve birçok proje gerçekleştirdik. Yemen’deki savaşta hayatta kalanların yaşamlarını korumak ve çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

  • Gelişmiş gıda güvenliği

Birleşmiş Milletler’ e göre, Yemen’deki yoksulluk oranı 2005 yılında %5 iken 2014 yılında %81,60’a kadar ulaştı ve nüfusun%60’ı 2 milyon çocuklar da dahil olmak üzere gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmeyle boğuşuyor. 14 milyon kişi de kıtlığa karşı açık bir tehditle karşı karşıya ve acil yardıma ihtiyaç duyuyor.

Geçtiğimiz 2019 yılında;

  • Mübarek Ramazan ayında 3.000’den fazla aileye gıda kolisi yardımıyla, sağlıklarını ve beslenme koşullarını iyileştirmeye çalıştık.
  • Ayrıca Ramazan ayı boyunca 60.000 sahur dağıttık
  • İhtiyaç sahibi aileler için yardımseverlerin Fitre ve nakit yardımlarını dağıttık.
  • Nakdi yardım

Savaşın, insan üzerindeki yıkıcı etkilerine ek olarak, pazarları ve marketleri bozarak sosyal ve ekonomik altyapıyı da yok etti. Toplumun %80’inden fazlasının aşırı yoksulluk içinde yaşadığı ve yardıma bağlı olduğu tahmin edilirken, iki yaşın altındaki çocukların %80’i yetersiz beslenmekte.

Nakit yardımlarının ailelerin bağımsızlığını destekleyeceğine ve devam eden felaket koşulları için dirençlerinin artacağına inanıyoruz. Bu nedenle, son on iki ay içinde 500 ailenin yardımına yetiştik ve en savunmasız topluluklara yardım çabalarımız devam ediyor.

  • Sağlık ve su yardımı

Yemen’de kolera çok tehlikeli bir silah haline geliyor ve ülke açlığın eşiğindeyken devam etmekte olan savaş hastalığın ilerlemesine neden oluyor.

13 milyondan fazla kolera vakası bildirilmiş ve en az 2.700 kişi hayatını kaybetmişken, ülkedeki savaş ve felaket koşullarının etkileri hastalığa karşı birçok başka vakayı savunmasız hale getirmiştir. Ayrıca, 14 milyon insanın güvenli içme suyuna erişimi, ilgili altyapıyı tahrip eden birbiriyle çatışan iki tarafın, su kaynaklarını bir savaş silahı olarak kullanmasıyla kısıtlanmıştır.

2018 yılı boyunca 50.000’den fazla aileye güvenli içme suyu sağladık ve temiz içme suyu sağlama, su tesislerini onarma ve su krizlerine çözüm sağlama çabalarımızı sürdürdük.

  • Eğitim Yardımı

Yemen’deki savaş, birçok okul ve eğitim merkezi yıkıldığından eğitim altyapısına büyük zarar verdi ve yaklaşık 2 milyon çocuğu eğitim hakkından mahrum bıraktı.

Çocukları korumaya, iyi ve tatmin edici bir yaşam sürme haklarını desteklemeye kararlıyız. Bu nedenle, çocukların okula kayıt olma şanslarını artırmak ve ailelerinin okul ihtiyaçlarını karşılayamamalarından kaynaklanan acılarını hafifletmek için kırtasiye malzemeleri dağıtıyoruz. Böylece, sadece ailelerinin ekonomik yükünü azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bu çocukların psikolojik ve sosyal koşullarını iyileştiriyoruz, savaştan önceki hayatlarına geri dönmeye çalışıyoruz.

– 2018’de 4.500’den fazla çocuğun okul ihtiyaçlarını karşılamayı sağladık ve daha fazlasını başarmayı hedefliyoruz.

Yemen’e Acil Yardım

₺1.140 ...₺1 milyon toplandı
 
Ödeme türünü seçin
Kişi bilgileri

Kart Bilgileri
Bu güvenli bir SSL şifreli ödeme.

Toplam Bağış : ₺10,00 One Time

Benzer projeler
Düzenli Bağışçımız Ol

En hayırlı amel, az da olsa devamlı yapılandır. Binlerce insanın mağdur olduğu ve temel ihtiyaçlarından mahrum kaldığı bir BAĞIŞ YAP

Yemen’deki Çocuklara Mama Yardımı

Yemen’de Bugün Bugün Yemen, 11 milyondan fazlası çocuk olmak üzere 21 milyon civarında insani yardıma muhtaç nüfusuyla dünyanın BAĞIŞ YAP

Gazze’ye Acil Yardım

İsrail, 2006’dan bu yana Gazze’yi havadan, karadan ve denizden abluka altında tutuyor. Gazzeliler sağlıktan gıdaya, barınmadan eğitime, bir BAĞIŞ YAP

X
Thumb

Hayat Yolu, en yoksul ve en muhtaç toplumlarda ihtiyaç sahibi herkes için iyi yaşam koşullarını sağlamayı amaçlayan, 2014 yılında kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Hayat Yolu varsa Umut da var (Umudu paylaşalım)

Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 5 Gün
    8:30 AM - 5:30 PM