Yemen’e Acil Yardım

Dört yıldan fazla bir süredir, Yemen halkı Birleşmiş Milletler’ in günümüzdeki en kötü insani felaketlerden biri olarak tanımladığı şeye yaşıyor. Yemen halkı terörden ve açlıktan ölüyor. 8,4 milyon Yemen açlıkla karşı karşıya kalırken, nüfusun %80’inden fazlası (24 milyon) insani yardıma ihtiyacı duyuyor. Buna ek olarak, ülkede altyapı ciddi şekilde yetersiz, milyonlarca insan yoksullukla boğuşurken, yüz binlerce insan kolera hastalığına yakalanmış durumda.

3 milyondan fazla insan ülke içinde yerinden edildi ve 280.000’den fazla insan Cibuti ve Somali gibi diğer ülkelere sığınma talebinde bulunmak zorunda kaldı.

Krizlerin patlak vermesinden bu yana Yemen bölgesinde çalışmaya başladık ve birçok proje gerçekleştirdik. Yemen’deki savaşta hayatta kalanların yaşamlarını korumak ve çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

  • Gelişmiş gıda güvenliği

Birleşmiş Milletler’ e göre, Yemen’deki yoksulluk oranı 2005 yılında %5 iken 2014 yılında %81,60’a kadar ulaştı ve nüfusun%60’ı 2 milyon çocuklar da dahil olmak üzere gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmeyle boğuşuyor. 14 milyon kişi de kıtlığa karşı açık bir tehditle karşı karşıya ve acil yardıma ihtiyaç duyuyor.

Geçtiğimiz 2019 yılında;

  • Mübarek Ramazan ayında 3.000’den fazla aileye gıda kolisi yardımıyla, sağlıklarını ve beslenme koşullarını iyileştirmeye çalıştık.
  • Ayrıca Ramazan ayı boyunca 60.000 sahur dağıttık
  • İhtiyaç sahibi aileler için yardımseverlerin Fitre ve nakit yardımlarını dağıttık.
  • Nakdi yardım

Savaşın, insan üzerindeki yıkıcı etkilerine ek olarak, pazarları ve marketleri bozarak sosyal ve ekonomik altyapıyı da yok etti. Toplumun %80’inden fazlasının aşırı yoksulluk içinde yaşadığı ve yardıma bağlı olduğu tahmin edilirken, iki yaşın altındaki çocukların %80’i yetersiz beslenmekte.

Nakit yardımlarının ailelerin bağımsızlığını destekleyeceğine ve devam eden felaket koşulları için dirençlerinin artacağına inanıyoruz. Bu nedenle, son on iki ay içinde 500 ailenin yardımına yetiştik ve en savunmasız topluluklara yardım çabalarımız devam ediyor.

  • Sağlık ve su yardımı

Yemen’de kolera çok tehlikeli bir silah haline geliyor ve ülke açlığın eşiğindeyken devam etmekte olan savaş hastalığın ilerlemesine neden oluyor.

13 milyondan fazla kolera vakası bildirilmiş ve en az 2.700 kişi hayatını kaybetmişken, ülkedeki savaş ve felaket koşullarının etkileri hastalığa karşı birçok başka vakayı savunmasız hale getirmiştir. Ayrıca, 14 milyon insanın güvenli içme suyuna erişimi, ilgili altyapıyı tahrip eden birbiriyle çatışan iki tarafın, su kaynaklarını bir savaş silahı olarak kullanmasıyla kısıtlanmıştır.

2018 yılı boyunca 50.000’den fazla aileye güvenli içme suyu sağladık ve temiz içme suyu sağlama, su tesislerini onarma ve su krizlerine çözüm sağlama çabalarımızı sürdürdük.

  • Eğitim Yardımı

Yemen’deki savaş, birçok okul ve eğitim merkezi yıkıldığından eğitim altyapısına büyük zarar verdi ve yaklaşık 2 milyon çocuğu eğitim hakkından mahrum bıraktı.

Çocukları korumaya, iyi ve tatmin edici bir yaşam sürme haklarını desteklemeye kararlıyız. Bu nedenle, çocukların okula kayıt olma şanslarını artırmak ve ailelerinin okul ihtiyaçlarını karşılayamamalarından kaynaklanan acılarını hafifletmek için kırtasiye malzemeleri dağıtıyoruz. Böylece, sadece ailelerinin ekonomik yükünü azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bu çocukların psikolojik ve sosyal koşullarını iyileştiriyoruz, savaştan önceki hayatlarına geri dönmeye çalışıyoruz.

– 2018’de 4.500’den fazla çocuğun okul ihtiyaçlarını karşılamayı sağladık ve daha fazlasını başarmayı hedefliyoruz.

Gazze’ye Tıbbi Yardım

Gazze'ye Tıbbi Yardım İsrail, 2006’dan bu yana Gazze’yi havadan, karadan ve denizden abluka altında tutuyor. Gazze halkı sağlıktan BAĞIŞ YAP

Suriye Yardımları

Suriye Yardımları Uzun süren savaş ve yokluk, zamanın en ciddi insani krizlerinden biri haline gelmeye devam ediyor. Ülke BAĞIŞ YAP

Konut İnşaatı ve Restorasyonu

Konut İnşaatı ve Restorasyonu Barınak, tüm aile üyeleri için hayatta kalmak ve muhafaza etmek için ideal bir yoldur. BAĞIŞ YAP

Thumb

Hayat Yolu, en yoksul ve en muhtaç toplumlarda ihtiyaç sahibi herkes için iyi yaşam koşullarını sağlamayı amaçlayan, 2014 yılında kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Hayat Yolu varsa Umut da var (Umudu paylaşalım)

Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 5 Gün
    8:30 AM - 5:30 PM