Zekat Bağışı

Zekat, Allah’ın Müslümanlara para ve malları için yıllık olarak ödemelerini zorunlu kıldığı bir şarttır. Ödemesi; yoksullara, savunmasızlara ve ilahi bir hak olarak hak edenlere yapılır. Peygamberimiz (s.a.v.) zekatı İslam’ın üzerine inşa edildiği beş temel şartından üçüncüsü olarak belirlemiştir.

Zekâtınızı vererek Allah’ın üzerinizdeki hükmünü yerine getirir, namazlarınızı sayar ve üzerinizdeki nimetleri için Allah’a şükredersiniz. Zekat ödemeleriniz, hem sizin için hem de zekatınızın yardım ettiği ihtiyaç sahipleri için Allah’ın üzerinizdeki para ve mal biçimindeki nimetinin artmasına neden olur. Kabul edilmiş zekatınız, nefsinizi günah ve hırstan ve servetinizi dünyevi fitnenin kaçınılmaz lekesinden arındırır.

Müslüman, yetişkin (ergenlik çağına erişmiş) ve aklı başında olan herkesin, nisap olarak bilinen asgari serveti varsa; zekat vermesi beklenir. Mübarek Ramazan ayında verilen zekâtlarınızı Hayat Yolu olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu sene ne kadar zekat vermeniz gerektiğini zekat hesaplama sayfasından hesaplayarak zekat bağışı yapabilirsiniz.

Zekat Nedir?

İslamın 5 Temel Şartı’ndan biri olan zekat nedir sorusu pek çok kişinin merak ettikleri arasında yer alıyor. Müslümanlar zenginliği bir hediye ve ilahi bir muafiyet olarak görürler. Kuran, bireyleri servetlerini ve gelirlerini daha düşük gelirli kişilerle paylaşmaya teşvik eder. Sadaka, İslam’ın beş şartından biridir – inanç içinde temel bir uygulamadır.

Bunun gerçekleşmesinin kilit yollarından bir diğeri ise kişinin net servetinin %2,5’inin zorunlu yıllık bağışı olan Zekat’tır. İslam, tüm yetişkinlerin sahip olduklarını başkalarına vermelerini gerektirir. Zekat, İslami sosyal finansın temel taşıdır. Zenginlik ve gelir vergisi denebilecek zekat (Arapça: azkāt, “arındıran”), bir tür zorunlu sadakadır.

Sadece hayırseverler için değil, gerekli artı servet kriterlerini karşılayan her Müslüman’ın görevidir. Müslümanlar, zekat ödemenin servetlerinin geri kalanını arındırdığına, artırdığına ve kutsadığına inanırlar. Zekat, bir kişinin tam bir İslami (kameri) yıl boyunca sahip olduğu harcanabilir servetin değerine dayanır. Nisap olarak bilinen asgari miktara ulaşıldığında ödenmesi gerekir.

Zekatın amacı nihayetinde Allah’a (Allah’a) olan imanı ve bağlılığı artırmaktır. Aynı zamanda ihtiyacı olanlar için bir sosyal güvenlik ağı ve tüm toplumu ayağa kaldırmak ve Müslümanların ve İslam’ın gelişmesine yardımcı olmak için bir araç görevi görür. Zekat, İslam’ın bir direğidir ve bu nedenle diğer dört şartla birlikte, dini ayakta tutmanın ve güçlendirmenin bir yolu olarak çalışır. Zekat, insanları yüklerden kurtararak ve potansiyellerine ulaşma şansı vererek ekonominin akmasına yardımcı olur. Zekat düzgün çalıştığında, tüm Müslüman toplumun durumu üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olmalıdır.

Zekat vermenin faydaları arasında şunlar sayılabilir:

 • Bu dünyadaki hiçbir şeyin gerçekten bize ait olmadığının ve Allah tarafından paylaşmamız için bize verildiğinin kabulü
 • Bu dünyaya hiçbir şey olmadan girip çıktığımızın farkına varmak
 • Bu dünyadaki statümüzün ve ne kadar zenginliğe sahip olduğumuzun kabulü bizim seçimimiz değil, aslında Rabbimiz’in seçimidir.
 • Zenginlik ve dünyevi mülklerin açgözlülüğünden kendimizi kurtarmak
 • Öz disiplin uygulamak
 • Pylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenmek; insanlığı gözlemlemek
 • Kişinin kendi servetini arındırmanın bir yolu
 • Dengeli bir toplumu teşvik etmek; parayı eşit ve adil bir şekilde dağıtmak
 • Ve hepsinden önemlisi, Allah’a itaat

İslam’ın Beş Şartı’ndan biri olan zekat, gücü yeten tüm Müslümanlara farzdır.

Kumanya
Kumanya

Ramazan Kumanya Paketi Mübarek Ramazan ayında tüm Müslümanlar kendilerini güvende hissetmelidir. Oruçlarına devam edebilmeleri ve ibadetlerini yerine getirebilmeleri BAĞIŞ YAP

Zekat
Zekat

Zekat Bağışı Zekat, Allah'ın Müslümanlara para ve malları için yıllık olarak ödemelerini zorunlu kıldığı bir şarttır. Ödemesi; yoksullara, BAĞIŞ YAP

Bayramlık
Bayramlık

Yeni bayram kıyafetleri çocukların kalplerine neşe getiriyor ve onları bayramı mutlu bir şekilde karşılamaya hazırlıyor. Bayram günü ağlayan, BAĞIŞ YAP

Thumb

Hayat Yolu, en yoksul ve en muhtaç toplumlarda ihtiyaç sahibi herkes için iyi yaşam koşullarını sağlamayı amaçlayan, 2014 yılında kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Hayat Yolu varsa Umut da var (Umudu paylaşalım)

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi 5 Gün
  8:30 AM - 5:30 PM