army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

Bangladeş

Bangladeş'te Hayat Yolu

Myanmar’ın Rakhine Eyaletinde zulümden kaçan etnik azınlık grubu Rohingya, dünyadaki neredeyse en uzun süren çatışmalara ve en son toplumlararası şiddete maruz kaldı.

Eylül 2017’de artan şiddet, Bangladeş’teki kamplara kaçmak için, tarihi bir göç krizini tetikleyen tam bir güvenlik açığı durumuna dönüştü. Diğer 100.000’den fazla kişi Rakhine Eyaletindeki kamplarda, yer değiştirme veya yiyecek, su, sanitasyon, sağlık ve eğitime erişim özgürlüğü bulunmayan bir yerde kalmak zorunda kaldı.

Mülteci kamplarındaki yaşam koşulları, temiz su, sanitasyon, sağlık hizmetleri ve barınaklara erişim eksikliği nedeniyle nüfus arasında yayılan çok sayıda hastalık salgınından dolayı sefalete yol açtı.

Cox’un Bangladeş’teki Bazar bölgesi, dünyanın en büyük mülteci kampı. Kamplarda yaklaşık 400.000 çocuk eğitime erişememektedir. Mülteci kamplarındaki mevcut su arzının yüzde 60’ından fazlası kirlenmiş, bulaşıcı ve su kaynaklı hastalıkların yayılma riskini artırmaktadır.

Hayat Yolu Derneği olarak, kamplardaki mültecilerin ihtiyaçlarını karşılama çabalarımızı önemli ölçüde artırmaya çalışıyoruz.

Alandan hikayeler

Tola ve Baran, yıllardır Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için yardıma güvenen 100.000’den fazla kişiden sadece ikisi. Dünyanın en uzun iç savaşı, ülkeleri olan Myanmar’a dönmelerini engelliyor ve yasal statüleri, kampların dışında Bangladeş’te yeni bir hayat inşa etmelerini engelliyor. Tayland’daki kamplara ulaşana ve acı çekmeye devam edene kadar anavatanlarından kaçarak çok sert deneyimlere tanık oldular. “İki genç kızımız var, onlar için iyi bir hayat kurmalıyız, ihtiyaçlarını karşılayamadığım her an çok kahroluyorum” diyor Baran.

10 yaşındaki en genç kız “Sokakta çocuklarla oynuyorum, zamanımızı burada geçiriyoruz, okula gitmeyi hayal ediyorum ama çok uzakta, annem bana evde öğretiyor” dedi.

“Çocuklarımıza akşam yemeği yediremeden uyuduğumuz gecelerin çoğunu zar zor atlatabiliyoruz, buna tahammül edebilirim ama genç kızlarımdan utanıyorum, böyle bir yaşama tanıklık etmelerine dayanamıyorum”.

Hayat Yolu Derneği, mülteci kamplarında yaşayan ailelerin gıda güvenliğini artırmak ve bu ailenin ekonomik yükünün bir kısmını hafifletmek için gıda yardımı sağlamaktadır; böylece gıdaya harcamak zorunda kaldıkları paralarını ailenin diğer acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanabilirler.

Bangladeş Krizi

  • 000 Rohingya Bangladeş’te mülteci olarak yaşıyor
  • Rakhine State’te 100.000 kişi ülke içinde yerinden edildi
  • Mülteciler gıda, sağlık, su, sanitasyon ve barınma açısından korkunç koşullarda yaşıyorlar.
Bangladeş'te Hayat Yolu
  • 10,000 aileye gıda yardımı yapıldı
  • 1,000 aileye nakit yardımı yapıldı
  • 10 Yaklaşık 10 adet, 1500 kişinin ihtiyacını karşılamak için su kuyuları açıldı
  • 1,500 kişiye giysi ve diğer gıda dışı ürün yardımları yapıldı

Bangladeş ile ilgili projeler

Camii İnşaatı

"Kim Allah için cami yaparsa, o zaman Allah ona cennette onun gibi bir ev yapacaktır."  - [Sahih...
₺450 ...₺1 milyon toplandı

Sağlık Desteği

Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan hala...
₺50 ...₺1 milyon toplandı

Gıda güvenliği

Her gün, çocuklarını beslemeye çalışırken dünyanın dört bir yanındaki anneler ve babalar birçok zorlukla karşı karşıya kalıyorlar....
₺0 ...₺1 milyon toplandı