Bosna-Hersek

Bosna-Hersek'te Hayat Yolu

Bosna-Hersek, yakın geçmişte yaşanan kötü günlerin tamamen üstesinden gelmek için mücadele ediyor. Hala en kötü felaket 1992-95 savaşı ve Srebrenica’daki soykırımıyla biliniyor. Bununla birlikte, yoksulluk toplumun büyük bir kesiminde, özellikle kırsal alanlarda ve azınlıklarda hakimdir. Altyapı hala yeniden yapım aşamasındadır ve birçok Bosnalı ülke içinde yerinden edilmiş veya kaçmaya zorlanmış olarak evlerinin dışında ve ülke dışında yaşamaktadır.

Hayat Yolu Derneği, Bosna’daki yoksulların ve savunmasızların yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulundu. Böylece gıda güvenliğini artırmak ve yoksulluğu azaltmak için projelere imza atıldı.

Alandan hikayeler

Savaşta babasını ve iki erkek kardeşini kaybeden Husian Karajiç şöyle söylüyor; “savaşı asla geri kazanmıyoruz, hala aklımızda ve kalplerimizde, sadece savaşın korkunç anıları ile ilgili değil, aynı zamanda yaşamımızın yıkılması, yoksulluk ve kötü psikolojik etkileri sürüyor” diyor.

Yaklaşık üç milyon nüfusa sahip Bosna-Hersek, Güney Asya ve Orta Doğu’da çatışmadan ve baskıdan kaçan göçmenler için kaynakları kısıtlayan, insani durumu kötüleştiren istenmeyen bir hale geldi.

Hasan bir çiftçi olarak çalışıyor ve 6 kişilik ailesi güçlükle bakıyor; “Çocuklarımdan ikisi hasta, yaşlı annem de benimle yaşıyor ve bakıma ihtiyacı var. Ancak sadece hayatta kalma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum”

Hayat Yolu Derneği, Bosna’daki yoksul toplulukların acil ihtiyaçlarına değindi ve yüzlerce yoksul aileye gıda yardımı sağladı ”

Husian, “Hayat Yolu’ndan aldığımız yardım, yüklerimizin bir kısmını hafifletti, çocuklar gerçekten mutlu oldular, dünyada sizi düşünen ve fakir çocukları düşünen iyi insanlar olduğunu bilmek bize umut veriyor”

Bosna'daki Yoksulluk

  • 8 milyon nüfusa sahip
  • Yüzde 56 ya da 640.000 kişi mutlak yoksulluk içinde yaşıyor.
  • Ülkenin %50’si fakirleşmeye karşı savunmasızdır.
  • İşçi sınıfı vatandaşlarının üçte biri işsiz.
  • 15-24 yaş grubundaki gençlerin nüfusu %62 ile dünya çapında birinci sırada.
  • Bosna savaştan sonra eğitim, ekonomik gelişme ve toparlanmada güçlük çekiyor.
  • 1995 yılında savaştan sonra 1 milyon kişi yerinden edildi.
Bosna-Hersek'te Hayat Yolu
  • 10,000 aileye gıda yardımı yapıldı
  • 1,000 aileye nakit yardımı yapıldı
  • 1,500 kişiye giysi ve diğer gıda dışı ürün yardımları yapıldı

Bosna-Hersek ile ilgili projeler

Sağlık Desteği

Sağlık Desteği Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan...
₺100 ...₺1 milyon toplandı

Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliği Her gün, çocuklarını beslemeye çalışırken dünyanın dört bir yanındaki anneler ve babalar birçok zorlukla karşı karşıya...
₺0 ...₺1 milyon toplandı