Fildişi

Fildişi'de Hayat Yolu

BM mülteci ajansı, Fildişi Sahili’ndeki insani durumun ülke çapında gelişmiş güvenliğe rağmen on binlerce sivil için endişe verici olduğunu söyledi.

İnsanlar yeterli gıda olmadan haftalarca idare ettiğinden yaşam koşulları son derece tehlikelidir.

Mülteciler ve ülke içinde yerinden edilmiş insanlar neredeyse kaynaklarının tükenmesiyle beraber, günde tek bir öğünle beslenmek üzere ev sahibi ailelerle birlikte yaşıyor.

Ayrıca güvenli su ve sanitasyona erişimin sağlanması hala toplumlar için büyük zorluklar oluşturmaktadır. Birçok topluluk, özellikle kırsaldakiler, sadece güvenli içme suyuna erişmekle kalmayıp aynı zamanda yeterli su miktarına erişmekte zorluklarla karşılaşmaktadır.

Hayat Yolu Derneği, su krizlerinin yetersiz toplumlar üzerindeki etkilerini hafifletmek için bir su kuyusu açtı. Ayrıca, gıda yardımı dağıtarak yoksul bölgelerdeki gıda güvenliği koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunduk.

Alandan hikayeler

Hamdi ve ailesi, savaş, silahlı çatışma, korku ve terör nedeniyle bölgeden kaçmak zorunda kaldı.
Hamdi; “mülteci olarak şartlarımız çok zordu, ancak en büyük sorun temiz su sağlamaktı. Sığınma yaptığımız bölgede hiç su kuyusu yoktu ve suya erişim bizim için büyük bir sorundu.” .
Kendisi ve ailesi için bir barınak oluşturma konusundaki kaygısını dile getirdi, karısı ve kızı, aileye su getirmek için uzun mesafeler yürümek zorunda kalıyordu.
“Çok uzun mesafeler yürüyorduk, korku ve terörle dolu güvensiz alanlarda yürüyorduk, aşırı sıcakta yürüyorduk ve geri döndüğümüzde kızım çok ağlıyordu, bana bu konuda tekrar eşlik etmeyeceğini söylüyordu çünkü korkunç bir yolculuktu ama başka seçeneğimiz yoktu, eğer yapmazsak suyu nasıl temin edeceğiz” dedi.
“Su sağlamadaki zorluğumuz Hayat Yolu Derneği’nin bölgede su kutusu açana kadar sona ermedi, o gün çok neşelendik. Buradaki insanlar sevimçten havalara uçtu vr dans etti. Belki de daha önce hayatımda hiç böyle bir sevinç görmedim,” devam ediyor.

Fildişi Sahili Krizi

  • 24 milyon nüfus
  • %3 yoksulluk oranı
  • On binlerce mülteci ve ülke içinde yerinden olmuş insanlar
Fildişi'de Hayat Yolu
  • 1,000 aileye gıda yardımı yapıldı
  • Yaklaşık 1.500 kişinin ihtiyacını karşılamak için 5 su kuyusu açıldı
  • 1,000 kişiye giysi ve diğer gıda dışı ürün yardımlarında bulunuldu

Fildişi ile ilgili projeler

Bir Adet Kur’an Bağışla

Ramazan Ayında Kur'an Bağışı Bağışınız, Kuran'ı okumaya özlem duyan Afrika'daki Müslümanlara ulaşacak. #Ramazanda_hediyen_Kur’an_Olsun hashtag’i ile 80₺ bağış yapın,...
₺94.260 ...₺200.000 toplandı

Sağlık Desteği

Sağlık Desteği Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan...
₺100 ...₺1 milyon toplandı

Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliği Her gün, çocuklarını beslemeye çalışırken dünyanın dört bir yanındaki anneler ve babalar birçok zorlukla karşı karşıya...
₺0 ...₺1 milyon toplandı