Irak

Irak'ta Hayat Yolu

Irak’ın savaş sonrası, ülke içinde yerinden olmuş yaklaşık 1.8 milyon kişi ve insani yardıma muhtaç 6.7 milyon kişi var. Güvensizlik, sosyal uyum eksikliği, geçim kaynakları ve yıkılan veya hasar gören konutlar insanların eve dönme durumlarını engelliyor. Yerinden edilenlerin yarısından fazlası üç yıldan fazla süredir bu durumu yaşamaktadırlar.

Irak hala güvenlik endişeleriyle karşı karşıya; sosyal uyum eksikliği, geçimsizlik ve yıkılmış veya hasar görmüş haneler. Mültecilerin; istihdam/geçim olanakları eksikliği, gıda, sağlık, barınma ve eğitime düzensiz erişim en önemli kaygılar arasındadır.

Uzun süren siyasi çıkmazlar, iyileşme ve dayanıklılık faaliyetlerinin gecikmeli uygulanması da dahil olmak üzere başka zorluklar da mevcuttur. Buna paralel olarak Irak, zorlu çevresel zorluklar ve doğal tehlikelere eğilimlidir. İnsani yardım gönüllüleri, görevlerinin gerçekleşmesini etkileyebilecek riskleri karşılamak için toplu hazırlık ve acil durum planlaması yapmak zorundadırlar.

Hayat Yolu Derneği, Irak halkının çektiği acıların hafifletilmesine gıda yardımı, nakit yardımı ve mevsimlik projeler sağlayarak katılmaktadır.

Alandan Hikayeler

Saber, Hayat Yolu ekibiyle birlikte Kurban etini kasabasındaki fakir ailelere dağıtmak için gönüllü oldu ve bize bu bayram hediyesi için büyük bir sevinç duyduğunu söyledi. Saber, Kurban etini fakir bir aile reisine verdiğimde bana; “Dün tavuk kanadı aldım çünkü alabileceğimiz tek et, en ucuz kısmı, ve çocukların onların yerine et yiyeceği için çok mutlu olduğunu söyledi.”
Saber, bu babanın ve ailesinin az kazancı olan günlük bir işçi olduğunu söylüyor. Her gün aldığı küçük miktar alışverişler olan ekmek ve mercimek aile için yeterli değil, bu yüzden et yemek için yıldan yıla bayram gününü bekliyorlar.
Birçok ailede gördüğüm yoksulluk ve üzüntüye rağmen bu deneyimden çok memnunum, ama aynı zamanda çocukların kahkahalarını ve annelerin sevincini de gördüm.

Irak'taki durum

  • 3 milyon kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere 5 milyon Iraklı (nüfusun yaklaşık% 18’i) insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.
  • 2014’ten beri 3 milyon Iraklı evinden kaçmak zorunda kaldı
  • Irak’ta 2 milyon insan yerinden edilmiş durumda
  • 000 Iraklı gayri resmi yerleşim bölgelerine muhtaç bırakılarak yerinden edildi,
Irak'ta Hayat Yolu
  • 2,000 aileye gıda desteği verildi
  • 20,000 aileye kurban eti dağıtımında bulunuldu

Irak ile ilgili projeler

Sağlık Desteği

Sağlık Desteği Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan...
₺100 ...₺1 milyon toplandı

Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliği Her gün, çocuklarını beslemeye çalışırken dünyanın dört bir yanındaki anneler ve babalar birçok zorlukla karşı karşıya...
₺0 ...₺1 milyon toplandı

Konut İnşaatı ve Restorasyonu

Konut İnşaatı ve Restorasyonu Barınak, tüm aile üyeleri için hayatta kalmak ve muhafaza etmek için ideal bir yoldur....
₺0 ...₺1 milyon toplandı