Libya

Libya’da Hayat Yolu

Libya hala ülkede silahlı çatışmaların artan yoğunluğuna yol açan siyasi bölünmeler ile uğraşmaktadır. Topluluklar, birçok sivilin hayatını tehdit eden şiddetin bedelini ödemeye devam ediyor.

6.4 milyon Libyalı’nın kabaca % 33’ünün yoksulluk sınırında veya altında yaşadığı tahmin edilmektedir. Birçok Libyalı temiz içme suyuna veya uygun sanitasyon sistemlerine erişemez ve temel ihtiyaçlarını karşılamaya maddi gücü yetmez.

Libya dış dünyaya kapatıldı ve bu da turizmden ve uluslararası ticaretten elde edilen gelire erişimi kısıtladı ve sonuç olarak sınırlı iş fırsatlarına neden oldu.

Libya’da daha insanla iletişim kurabildik, sağlık koşullarını ve gıda güvenliği seviyelerini iyileştirmek için onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Alandan hikayeler

Kurban eti dağıtım projesindeki gönüllülerden biri olan Abdel Rahman, bize Kurban Bayramı’nın ilk günündeki deneyimlerini anlatıyor: “Yardım için bir evin kapısını çaldığımda o günün dokunaklı anlarından biri olan o anı yaşadım; Yaşlı bir kadın kapıyı açtı, ona kurban etinden payını verdiğimde, gözlerinde yaşlarla doldu ve şöyle dedi, bana inanın oğlum, ateşe bir kap koydum ve içine su koydum, bize bir yardım göndermesi için Allah’a dua ettim. Çocuklarımızın uzun süre yoksun bırakıldıkları etleri tadabilmeleri için ellerimi semaya açtım, tam o sırada siz geldiniz. ”diye devam ediyor; “ Başka bir ailenin kapısında ise, bir baba şöyle dedi, “Bu sadece yemekle ilgili değil zaten uzun süredir et yiyemiyoruz. Aksine, bir tabak etrafında toplanan ailenin sevinci ile ilgili. Birlikte yemek yiyoruz ve bayramın sevincini hissediyoruz. Gerçekten bu gün bayram günü.”
Abdel Rahman, Kurban etini fakir ailelere dağıtmak için Hayat Yolu Derneğine gönüllü olurken birçok hikayeye tanık oldu, ancak en dokunaklısı yetişkinlerin ve çocukların gözlerindeki neşeye tanık olmaktı ve bu çabaların gerçekten hak ettiğini gördüğünde çok memnun oldu.

Libya'daki durum

  • 897.000 Libyalı’nın 2020 yılında insani yardıma ihtiyacı var.
  • Çatışma nedeniyle:
  • 1593 kişi öldü
  • 6000 kişi yaralandı
  • 000 kişi yerinden edildi
Libya’da Hayat Yolu
  • 2,000 aile gıda desteği sağlandı
  • 20,000 aileye kurban eti dağıtımında bulunuldu

Libya ile ilgili projeler

Sağlık Desteği

Sağlık Desteği Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan...
₺100 ...₺1 milyon toplandı

Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliği Her gün, çocuklarını beslemeye çalışırken dünyanın dört bir yanındaki anneler ve babalar birçok zorlukla karşı karşıya...
₺0 ...₺1 milyon toplandı