Lübnan

Lübnan'da Hayat Yolu

Komşu Suriye’deki savaş patlak vermesinden bu yana binlerce Suriyeli Lübnan’a sığındı. Lübnan, alanı ve nüfusu ile karşılaştırıldığında tüm dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu gerçek Lübnan’ın ekonomisi, kamu hizmetleri ve altyapısı ile ülkenin kırılgan mezhep dengesi içindeki sosyal ilişkiler üzerinde eşi görülmemiş bir baskı yarattı.

Son BMMYK değerlendirmeleri, Suriyeli mültecilerin yarısından fazlasının standart dışı sığınma evlerinde yaşadığını; özellikle kar, yağmur ve sellerin arttığı kış aylarında acılarının dayanılmaz hale geldiğini söylüyor.

Ayrıca, eğitim sektörü, ilkokul brüt kayıt oranının 2008 ve 2014 yılları arasında %113’e ulaşarak aşırı şekilde yükselmiştir. Benzer şekilde, çatışmaların başladığından bu yana ulusal işsizlik oranlarının iki katına çıkmasıyla beraber, mülteci sayısı vatandaşların ekonomik geçim kaynakları için ciddi tehdit oluşturmaktadır.

Bugün Lübnan, nüfusunun ve Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda benzeri görülmemiş bir zorlukla karşı karşıya olduğundan, kalkınma hedeflerine ulaşmak için daha fazla desteğe acil ihtiyaç duyuyor.

Alandan hikayeler

“Hayatımızı kurtarmayı başardık, köyde bombalama yoğunlaştı ve ne yapacağımızı bilmiyorduk, çocuklarımızdan başka bir şey düşünmedik, Arsal’a ulaşana kadar çok acı çektik, bizden önce gelen aileler vardı. Bizden önce gelenlerin şartlarının ne kadar zor olduğunu gördük, ama başka seçeneğimiz yoktu. En azından hayatlarımızı ve çocuklarımızı kurtarmıştık.” Bayan Sanaa, saldırının yoğunlaşmasından sonra göçü ve ailesinin kasabadan ayrılmasından bahsetti; “Yemeğimiz bile yoktu, ancak kampı ziyaret eden bazı yardım kuruluşlarından destek aldık ve kış geldiğinde hayatımızın en zor günlerine tanık olduk. Çocuklarımızın bu acıyı yaşadığını görmek çok acı vericiydi. Kamptaki mültecilere bakan kurumlardan aldığımız yardım bizi biraz rahatlattı. Hayat Yolu Derneği bize yiyecek yardımı sağladı, böylece artık yiyecek konusunda endişelenmiyoruz, ama yine de başka endişelerimiz vardı.” Bayan Sanaa Yazan ve Rami adlı iki çocuğuna atıfta bulunmaya devam ediyor, “Yazan altı yaşında ve Rami üç yaşındaydı. Soğuk günler sık ​​sık onlara zor anlar yaşattı ve soğuk nedeniyle, yeterli kıyafetleri olmadığı için günlerce yataktan ayrılmadılar”. Arsal’da kış mevsimi çok serttir, çünkü sıcaklıklar çoğu gün sıfıra düşer ve kampta kar yağar. “En korkunç durumlarımızdayken Hayat Yolu’ndan kıyafetler, yataklar ve battaniyeler içeren kış yardımı aldık, daha sonra sıcak hissedebildik. Çok şükür bu koşullar değişti.”

Lübnan'daki Mülteciler

  • 5 milyon Suriyeli mülteci nüfusun 1/5’ini oluşturuyor.
  • 000 Filistinli mülteci bulunmakta.
  • Diğer ülkelerden 19.000 mülteci mevcut.
  • Eğitim ve sağlık hizmetleri yetenekleri aşırı gerilmiş durumda.
  • Okul çağındaki çocukların %70’i eğitime erişemiyor.
  • Ekonomi durgun ve yoksulluk oranları % 35’e ulaşmış durumda.
  • İşsizlik oranları çatışmanın başlangıcından bu yana iki katına çıktı.
Lübnan'da Hayat Yolu
  • 5,000 kişiye gıda yardımı yapıldı
  • 1,600 aileye Kurban yardımında bulunuldu.

Lübnan ile ilgili projeler

İyiliğin Kardeşini Isıtsın

Hayat Yolu olarak, soğukların gelmesiyle zorlu günlere karşı çaresiz ve savunmasız olan kardeşlerimizi bu yıl da yalnız...
₺28.510 ...₺1 milyon toplandı

Filistin Kamplarına Acil Yardım

Filistin'e Yardım Kampanyası Lübnan'da bulunan kamplarda, zor şartlar altında yaşayan Filistinli mülteci kardeşlerimiz için yardım seferberliği başlatıyoruz. Filistinlinin evlerinden,...
₺920 ...₺1 milyon toplandı

Sağlık Desteği

Sağlık Desteği Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan...
₺100 ...₺1 milyon toplandı