Nijer

Nijer’de Hayat Yolu

Nijer, ilk önce komşu ülkelerden sınır ötesi, ikinci olarak da yoksulluk, kronik gıda ve beslenme güvensizliği ile kuraklık veya sel gibi doğal tehlikelere yol açan insani krizlerin bir kombinasyonuyla karşı karşıya.

Komşu Burkina Faso, Mali ve Nijerya’daki silahlı grupların yol açtığı çatışma, Nijer’deki insani durumu kötüleştirdi ve aşırı sınırlı kaynaklarla daha da kötü hale geldi.

Sadece Diffa bölgesinde şiddet veya sel gibi doğal tehlikelerin etkisi nedeniyle evlerinden ayrılan 109.400’den fazla Nijeryalı var. Yerlerinden edilen bu insanlar hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyuyorlar.

Alandan hikayeler

“Uzun süre korku içinde yaşadık, evlerimizden kaçmak zorunda kaldık, Cameron’a kaçtık, sonra orada yeni bir hayata başlayamadığımız için geri döndük. Yine de eski evimize dönemedik. Bir barınak kurdum ailemle kalmak için ”
Silahlı çatışma, birçok aileyi komşu Cameron’a sığınmak için evlerini terk etmek zorunda bıraktı. Ailesiyle, savaştan kaçan 100.000’den fazla aileden sadece biriydi, ancak Aidy ailesi yeni koşullarıyla baş edemedi.
Eve döndüğümüzde daha güvenli bir alana yerleştik, ancak temiz su ya ulaşmak çok zordu. Aidy, “Su bulmak için uzun saatler boyunca yürümek zorunda kaldık, çocuklar eğitimden mahrum kaldıkları için de çok üzgünüz” diyor.
Hayat Yolu Derneği, Aidy ve ailesinin yeniden yerleştiği alanda bir kuyu açtı ve çocuklar için bir okul kurdular.
Adı Hasan olan Aidy’in küçük oğlu yüzünde kocaman bir gülümsemeyle; “Okula başladığım için çok mutluyum, arkadaşlarımla tanıştım, birlikte okula yürüyoruz ve okuldan sonra birlikte oynuyoruz” diyor. Aidy çocuğunun sözlerini tamamlıyor; sadece çocuklar okula başladığında hayatımın normale döndüğünü hissetmeye başladım.

Nijer'de Kriz

  • 1,73 milyonu çocuk olmak üzere 2 milyon insanın yardıma ve korunmaya ihtiyacı var.
  • 380,000 çocuk ciddi yetersiz beslenme riski altındadır
  • 600,000 çocuk salgın hastalıklar tarafından tehdit altında
  • Komşu ülkelerdeki şiddet nedeniyle, ülkede 186.000 yerinden olmuş insan yaşamaktadır
Nijer’de Hayat Yolu
  • 10,000 aileye gıda yardımı yapıldı
  • Yaklaşık 1.500 kişinin ihtiyacını karşılamak için bir su kuyusu açıldı
  • 15,00 kişiye giysi ve diğer gıda dışı ürün yardımı yapıldı

Nijer ile ilgili projeler

Bir Adet Kur’an Bağışla

Ramazan Ayında Kur'an Bağışı Bağışınız, Kuran'ı okumaya özlem duyan Afrika'daki Müslümanlara ulaşacak. #Ramazanda_hediyen_Kur’an_Olsun hashtag’i ile 80₺ bağış yapın,...
₺94.260 ...₺200.000 toplandı

Cami İnşaatı

Cami İnşaatı Projesi "Kim Allah için cami yaparsa, o zaman Allah ona cennette onun gibi bir ev yapacaktır." ...
₺550 ...₺1 milyon toplandı
akika-şükür kurbanı

Adak Kurbanı Bağışı

Adak Kurbanı Bağışı Ve Adak Kurbanı Fiyatları Hayat Yolu Derneği’ne yaptığınız Adak Kurbanı Bağışı yurtiçi ve yurtdışında birçok...
₺2.850 ...₺1 milyon toplandı