Gana

Gana'da Hayat Yolu

Güvenli içme suyu ve sanitasyon eksikliği, yaşam kalitesini, ekonomik refahı ve insani yaşamı önemli ölçüde baltalayan sık ve bazen ölümcül su kaynaklı hastalıklarla sonuçlanır.

Gana’da beş milyondan fazla insan (yaklaşık nüfusun %18’i) günlük su ihtiyaçlarını karşılamak için kuyu suyuna güveniyor ve bu da onları su ile ilgili hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor. Ganalıların %81’i iyileştirilmiş sanitasyona erişemiyor ya da tamamen yıkanma tesisine sahip değiller.

Gana’da musluk suyu içmek güvenli değildir. Aslında, Gana’daki birçok kişi hala temiz içme suyuna ve güvenli sanitasyona erişememektedir. Kırsal alanlardaki birçok Ganalı için ve şişelenmiş veya torbalanmış su satın alma yeteneği olmayanlar için, içme suyuna erişim hala bir sorundur.

Alandan hikayeler

Mübarek ve ailesi Hayat Yolu’nun su kuyusu açtığı mahallede yaşıyor. Ailesi bölgede yaşayan yaklaşık 1000 kişiden biridir ve daha önce su kaynağına ulaşmak için çok zorlanıyorlardı.
“Eşim su getirmekten sorumluydu, çünkü ailem ve yaşamak için çalışmam gerekiyor, çocuklarım hala ve ve ona yardım edemiyorlar. Günde 6 saat yürürdü. sabah’tan başlıyor öğleden sonra saat 1.00’de geri dönüyor, her zaman çok yoruluyor, geri döndükten sonra yemek pişirmesi, çocuklara ve diğer ev personeline bakması gerekiyor. Şimdi hayatımız tamamen değişti, hepimiz çok mutluyuz ama köydeki kadınlar ve kızlar en mutlu olanlar. Hayat Yolu Derneği için su en değerli nimettir ve insanların hayatlarını değiştirmenin en iyi yoludur.

Gana Krizi

  • Ülke çok fazla kirli sudan sorun yaşadığı için 6 milyon insan güvenli suya erişemiyor
  • 23 milyon insan iyileştirilmiş sanitasyona erişemiyor
  • Her yıl 5 yaşın altındaki 1.000 çocuk ishalden hayatını kaybetmektedir.
  • 2014 yılında yıkıcı bir sel felaketi sırasında kolera nedeniyle 30.000 kişi sele kapıldı.
Gana'da Hayat Yolu
  • 10,000 aileye gıda yardımı yapıldı
  • Yaklaşık 1500 kişinin ihtiyacını karşılamak için su kuyuları açılmıştır
  • 1,500 kişiye giysi ve diğer gıda dışı ürün yardımları yapılmıştır

Gana ile ilgili projeler

Bir Adet Kur’an Bağışla

Ramazan Ayında Kur'an Bağışı Bağışınız, Kuran'ı okumaya özlem duyan Afrika'daki Müslümanlara ulaşacak. #Ramazanda_hediyen_Kur’an_Olsun hashtag’i ile 80₺ bağış yapın,...
₺94.260 ...₺200.000 toplandı

Cami İnşaatı

Cami İnşaatı Projesi "Kim Allah için cami yaparsa, o zaman Allah ona cennette onun gibi bir ev yapacaktır." ...
₺550 ...₺1 milyon toplandı
akika-şükür kurbanı

Adak Kurbanı Bağışı

Adak Kurbanı Bağışı Ve Adak Kurbanı Fiyatları Hayat Yolu Derneği’ne yaptığınız Adak Kurbanı Bağışı yurtiçi ve yurtdışında birçok...
₺2.850 ...₺1 milyon toplandı