Suriye

Suriye'de Hayat Yolu

Felaketlerle sonuçlanan insani durum 2011’den bu yana devam etti, barış ve huzur beklentisi olmadan gittikçe ağırlaştı.

Yerinden edilmiş Suriyeliler, sivillere, sağlık hizmetlerine ve insani yardım çalışanlarına yönelik saldırılar ve şiddet yüzünden temiz su, yiyecek ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan yoksun kalarak mücadele etmeye devam ediyor.

Hayat Yolu olarak bizler Suriye’deki savaşta hayatta kalan sivillere destek vermeye ve onların hayatlarını ve haysiyetlerini korumaya kararlıyız. 2014’ten bu yana Suriye içindeki yoksul ve korunmasız kişilere ve Suriye mülteci kamplarında bulunan Ürdün ve Lübnan gibi diğer komşu ülkelerdeki mültecilere yardım sağlıyoruz. Bu çabaları sürdürmeye ve kardeşlerimizi desteklemeye devam edeceğiz, bu kriz sona erene kadar onlar için bir yaşam çizgisi sağlamaya kararlıyız.

Alandan hikayeler

Afrin’li yaşlı Suriyeli bir kadın olan Samiha, hayırsever biri tarafından kendisine verilen bir binanın odasında yaşıyor. Bu odada iki oğlu ve bir kızı ile yaşıyor, üçü de zihinsel engelli.
“İyi bir insan bize bu odayı verdi, elbette Allah’a verdikleri nimetler için teşekkür ediyoruz, ama bu oda bizim için uygun değil, özellikle üç çocuğum engelliler ve özel bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Gelir kaynağımız yok ve iyi şey insanların bize verdiği yiyecekler. ”
Üç çocuğun sağlık bakımına ve çocuk bezine ihtiyacı vardır, yaşlı annenin çeşitli hastalıklarla boğuşuyor olmasına rağmen, çocuklarına bakım yapmak büyük bir çaba sarf ediyor , ancak onları iyi koşullarda tutmak için her türlü çabayı gösteremiyor.
“İyi insanların bir gün bile kapımızı çalmazsa, o gün aç kalacağız ve onları asla yalnız bırakamam, ama bu sıkıntıda bizi unutmayan Allah’a şükürler olsun.”
Hayat Yolu Derneği, engelli çocuklar için yatak takımları, battaniyeler ve çocuk bezleri de dahil olmak üzere gıda yardımı ve aile için gerekli diğer eşyalar içeren paketlerle Bayan Samiha’yı ziyaret etti. Aileye sağladığımız eşyalar bir süre ihtiyaçlarını karşılayabilir, ancak yine de sürekli desteğe ihtiyaçları olacak.
“Hayat Yolu’na teşekkür ediyorum, sesimi duyan ve duyarsız kalmayan herkese teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun, lütfen bizi unutmayın. ”

Suriye Krizi

 • 5 milyon çocuk da dahil olmak üzere 13,2 milyon Suriyelinin korumaya ihtiyacı var.
 • 2 milyon Suriyeli insani yardıma muhtaçtır.
 • 2 milyon insanın evleri yıkılmış ve yerinden edilmiş, ancak Suriye’de kalmışlardır.
 • 5 milyon Suriyeli diğer ülkelere sığındılar ve kalabalık mülteci kamplarında kaldılar.
 • 1 milyon Suriyeli ise, gıda, ilaç ve temel ihtiyaçlara sınırlı erişimi olan uzak ve ulaşılması zor bölgelere sığındı.
 • Ölü sayısı, çatışmaların ve insani krizlerin sonucu olarak 400.000 Suriyeliye ulaştı.
Suriye'de Hayat Yolu
 • 15,000 kişiye gıda yardımı sağlandı
 • 500 aileye nakit yardım sağlandı
 • 50,000 ailenin güvenli içme suyu ihtiyacı karşılandı
 • 3,000 çocuğa bayramlık kıyafetler verildi
 • 50,000 aileye Ramazan’da İftar yemeği verildi
 • 1,000 aileye Kurban bağışında bulunuldu.

Suriye ile ilgili projeler

İyiliğin Kardeşini Isıtsın

Hayat Yolu olarak, soğukların gelmesiyle zorlu günlere karşı çaresiz ve savunmasız olan kardeşlerimizi bu yıl da yalnız...
₺28.510 ...₺1 milyon toplandı

Cami İnşaatı

Cami İnşaatı Projesi "Kim Allah için cami yaparsa, o zaman Allah ona cennette onun gibi bir ev yapacaktır." ...
₺550 ...₺1 milyon toplandı

Sağlık Desteği

Sağlık Desteği Yaygın yoksulluk, artan savaşlar ve felaketler yüzünden, dünya nüfusunun yarısından fazlası sağlık hizmetlerine finansal yükler yaşamadan...
₺100 ...₺1 milyon toplandı